Ryszard Ćwirlej – “Tam Ci będzie lepiej” / “Tylko umarli wiedzą”

Tym razem w cyklu Bibliotekarze polecają! autor jednych z najlepszych powieści detektywistycznych, zasłużenie uznawany przez Katarzynę Bondę za autora światowego kryminału:

Ryszard Ćwirlej –  Tam Ci będzie lepiej / Tylko umarli wiedzą

Ryszard Ćwirlej jest przede wszystkim znakomitym stylistą i autorem, który kapitalnie wplata historię w rwącą rzekę swoich narracji. Jego wiedza obyczajowa jest imponująca, zaś przedwojenny Poznań odmalowany z przejęciem i dbałością o każdy detal. Dodatkowym atutem kryminałów z komisarzem Antonim Fischerem jest świetna stylizacja na wielkopolską gwarę, która wydaje się w powieści mową żywą, skrzącą od emocji.

Po serii powieści neomilicyjnych, Ryszard Ćwirlej przeniósł akcję do Poznania. Pierwsza („Tam ci będzie lepiej”) z serii powieści z Antonim Fischerem dzieje się w 1924 roku w Poznaniu, druga („Tylko umarli wiedzą”) zaś w 1932 roku w Pile. Obie powieści czyta się szybko, napisane są znakomitą polszczyzną, intryga jest skrojona w sposób nieobrażający  ludzkiej inteligencji, opisywana historia przekonywująca, zaś świat stworzony przez Ćwirleja zajmujący i porywający. Jest w tej chwili autor „Milczenie jest srebrem”, jednym z najlepszych i najciekawszych polskich autorów powieści kryminalnych. Jestem przekonany, że seria z komisarzem Antonim Fischerem w znaczący sposób nadaje ton polskiemu kryminałowi retro.

Komentarze do wpisu