Miljenko Jergović – Bębny nocy. Studium

Tym razem w cyklu Bibliotekarze polecają! najnowsza książka jednego z najwybitniejszych chorwackich pisarzy:

Miljenko Jergović – Bębny nocy. Studium

Bohaterem „Bębnów nocy” jest Josip Gubernik, austriacki leśnik, który w 1914 roku przyjechał do Sarajewa, a po latach stał się jednym z najważniejszym literackich kronikarzy czasów międzywojnia, zawirowań cesarstwa, komentatorem obyczajów wielonarodowego tygla. Wśród niego znaleźli się obywatele serbscy, bośniaccy, węgierscy, austriaccy i chorwaccy.

Gubernik przyjeżdża do Sarajewa z zamiarem studiowania tutejszych klonów, z których Stradivari wyrabiał swoje uznane na całym świecie skrzypce. Jergović na kanwie jego historii opisuje dzieje Sarajewa, miasta przeklętych poetów, magicznych ludzi, zwyczajnych szaleństw. Portretuje doskonale ludzi z epoki: fryzjera, sprzedawcę owoców, żydowską wdowę odnajmującą mieszkanie. Jest blisko ludzi, interesują go pojedyncze losy, znikające w ogólnej historii.

To powieść przede wszystkim o skomplikowanych mechanizmach historii, o tym, że sytuacje nabierają znaczenia, w zależności od punktów widzenia osób w nich uczestniczących. O sile marzeń i jednym wspomnieniu, drobnym epizodzie z przeszłości, który jest w stanie wprawić w ruch całą maszynę działań, odmieniających życie. Książka o czasach, które dziś można tylko starać się odkurzyć, wyłowić z pamięci.

„Ziemia pełna jest grobów, nasze wspomnienia pełne są martwych, którzy się rozpadają, gniją i znikają, a z ich życia pozostają małe fragmenty, skamieliny i cienie. Dopóki i one nie znikają. I na końcu zostaje nic”.