You are currently viewing „Ogród literatury” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

„Ogród literatury” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej powstał „Ogród literatury”, którego inauguracja miała miejsce 12 listopada 2019 roku podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej – opolskiego święta literatury, w trakcie, którego promowane są nowości wydawnicze, a bibliotekę odwiedzają znamienici autorzy i ludzie sztuki.

Ideą literackiego ogrodu jest coroczne honorowanie mistrzów słowa literatury polskiej. W ten sposób w Opolu powstawać zaczęła nie aleja, ale ogród ikon poetów i pisarzy polskich. Jako pierwszy swój profil odsłonił Ryszard Krynicki – poeta zaliczany do pokolenia Nowej Fali. Jeden z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej, dla którego liczy się każde słowo, a obecne w jego poezji milczenie umożliwia kontakt z inną rzeczywistością. Dla Krynickiego poezja nie jest jakimś projektem literackim muszącym zrealizować konkretny cel, ale przekracza, wręcz przełamuje pewne schematy nadając im zupełnie inny sens, biorący się na pewno z potrzeby kontaktu. Używając formuły poety, bliskiemu Krynickiemu, którego też sam autor Niepodległych nicości jest tłumaczem, Paula Celana: „wiersz jest jakimś Ja, które szuka swojego Ty”.

Po odsłonięciu profilu laudację na cześć Ryszarda Krynickiego odczytał poeta z Opola, Tomasz Różycki. Treść mowy pochwalnej udostępniamy w niniejszym wpisie: Laudacja na odsłonięcie profilu Ryszarda Krynickiego

Projekt profilu poety zaprojektowany został przez opolskiego artystę rzeźbiarza, a także pedagoga – Roberta Suchińskiego. Nowopowstała przestrzeń oraz wizerunki literatów są widoczne z Sali Konferencyjnej MBP, gdzie odbywa się większość spotkań literackich.

Zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzania i korzystania z oferty biblioteki. Naszym zaproszeniem niechaj będą słowa Cycerona: „Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”.