„BEDEKER MIEJSC NIEZNANYCH” – Filia nr 4 MBP

„All inclusive last minute”? W tym roku chyba będziemy musieli zapomnieć o takim sposobie spędzania wakacji… Teraz będziemy podróżowali po Polsce – też pięknie!

„Od paru lat narasta moda na mikroturystykę, czyli wyprawy do egzotycznych miejsc, które mamy u siebie, za rogiem. Każdy Polak ma w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem, a nawet rowerem, gotyckie zamki i katedry, barokowe pałace i parki, fortyfikacje z wojen światowych i unikalne ekosystemy.
Dotąd była to niszowa rozrywka milenialsów, której myśl o krzywdzie czynionej środowisku emisja dwutlenku węgla zabija przyjemność z dalekiej wyprawy. W swojej kryształowej kuli widzę jednak upowszechnienie tej metody.” (Wojciech Orliński, „Miktorurystyka będzie hitem”, Duży Format, 15 marca 2020)

 

Zapraszamy wszystkie osoby kochające Opolszczyznę i zafascynowane lokalną historią do współuczestniczenia w tworzeniu „Bedekera miejsc nieznanych” - przewodnika po miejscach nieodległych, nieznanych i powoli skazywanych na zapomnienie.

W codziennym i dobrze nam znanym otoczeniu można znaleźć miejsca, które świadczą o niezwykłej historii, bogactwie turystycznym i przyrodniczym regionu, w którym mieszkamy. To może być pomnik przyrody, stara lipowa aleja prowadząca do ruin folwarku, zapomniane memento starcia z czasów I wojny światowej gdzieś w środku lasu. Albo zarośnięty cmentarzyk ofiar cholery sprzed dwustu lat, która nawiedziła pobliskie miasteczko i wsie. A może kapliczka wśród pól, która podobno jest pamiątką objawienia?

Wokół nas jest mnóstwo takich miejsc – zjawiskowych ostoi przyrody, obiektów owianych legendą, świadków wielkiej historii i lokalnych dramatów - ostatnich śladów po ludziach, którzy mieszkali w tym miejscu przed nami. Być może Wy jesteście ostatnimi osobami, które znają te opowieści? Niech wspólna praca nad przewodnikiem będzie próbą uratowania tych historii od zapomnienia – niech one płyną w świat.

Jeśli chcecie wziąć udział w tworzeniu „Baedekera miejsc nieznanych”, prosimy o nadsyłanie nam swoich propozycji: zdjęcia miejsca i opisu historii z nim związanej (prosimy o podanie źródła, jeśli opis nie jest tekstem oryginalnym) oraz jego dokładnych współrzędnych geograficznych (jak pobrać współrzędne z mapy Google – link tutaj: https://support.google.com/maps/answer/18539?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl&oco=1). Zastrzegamy sobie prawo do redagowania i uzupełniania nadesłanych treści.

Chcemy stworzyć mapę takich miejsc – na początek w województwie opolskim. Będzie ona dostępna do przeglądania w Internecie i na bieżąco aktualizowana przez naszych bibliotekarzy. Na zachętę umieszczamy na mapie cztery miejsca znane-nieznane.