17/11/2017, godz. 17:00

17 listopada 2017 (piątek), godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają na spotkanie:

Zofia Kossak – strażniczka wartości chrześcijańskich

Zapraszamy do wysłuchania dwóch wystąpień:

• dr Joanna Jurgała-Jureczka: „Prawda wyraża się w prostocie”. Zofia Kossak i jej życiowa mądrość.
  • zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz: „Siła zła jest ograniczona, gdy dobro ograniczeń nie ma”. O twórczości Zofii Kossak.

dr Joanna Jurgała-Jureczka – historyk literatury, pisarka, autorka książek  popularyzujących wiedzę o rodzinie Kossaków (Zofia Kossak. Opowieść biograficzna, Kobiety Kossaków), a także utworów beletrystycznych: Tajemnice prowincji, Siedem spódnic Alicji). W kręgu zainteresowań badaczki znajdują się: Zofia Kossak, Gustaw Morcinek i inni literaci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. Dr Joanna Jurgała-Jureczka pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich.

prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawca, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesor zwyczajny, harcmistrzyni. W swojej pracy naukowej bada losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem, zwłaszcza z czasów wojny i okupacji. Zajmuje się także historią harcerstwa na Śląsku. W 2017 r. otrzymała nagrodę metropolity katowickiego Lux ex Silesia.