Wczytuję mapę...

Zatrzymane kadry, cieniowane słowa – spotkanie z Wojciechem Bonowiczem i Jackiem Gutorowem

Data i godzina wydarzenia
06/06/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Zatrzymane kadry, cieniowane słowa - spotkanie z Wojciechem Bonowiczem i Jackiem Gutorowem

Zatrzymane kadry, cieniowane słowa – spotkanie z Wojciechem Bonowiczem i Jackiem Gutorowem

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

6 czerwca 2017 (wtorek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Wojciech Bonowicz – ur. w 1967 roku, poeta, publicysta, dziennikarz. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007). Ostatnio opublikował bajki dla dzieci „Bajki Misia Fisia” (2012), wywiad-rzekę z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”  oraz przygotował do druku ostatnią, nieukończoną książkę Józefa Tischnera „Inny. Esej o spotkaniu” (Kraków 2017). Napisał tom wierszy „Druga ręka” (Kraków 2017).

Jacek Gutorow – ur. w 1970 roku, poeta, eseista i tłumacz z języka angielskiego. Opublikował sześć tomów wierszy, kilka książek eseistycznych, parę monografii naukowych, w tym ostatnio „Wygnani z raju. David Jones, Geoffrey Hill, Charles Tomlinson” (Wrocław 2017) oraz „Rok bez chmur” (Poznań 2017).

Twórczość Bonowicza i Gutorowa spotyka się poza głównymi, hałaśliwymi i skrojonymi pod gusta mód literackich, poetykami. To wiersze mające często negatywny potencjał, rozbrajający znaczenia i dekonstruujący rodzący się na stykach wersów sens. Poezje te są jak dezorientujące znaki, które nie pozwalają lepiej się orientować w przestrzeni, ale bardziej, intensywniej być – w niejednoznacznych, nierozstrzygniętych ruchach. Co jeszcze łączy Gutorowa z Bonowiczem? Wiersze wychylone w stronę marginesów, dowartościowujące ciszę i dobierające słowa z rozwagą. Celujące w proste rysunki, których czystość jest pochwałą minimalizmu. Obaj poeci to cyzelatorzy słów, którzy na gruzach fragmentów stawiają kolejne pytania, nie czekając na odpowiedzi.