ZAPALEŃCY. Ilustracje inspirowane „Płomykami” i „Płomyczkami” z lat 50. i 60.

15/03/2024, godz. 18:00 - 29/03/2024

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

ZAPALEŃCY. Ilustracje inspirowane „Płomykami” i „Płomyczkami” z lat 50. i 60.

Wydział Sztuki UO – studentki i studenci III roku studiów licencjackich oraz ich wykładowczynie i wykładowcy

GALERIA ZAMOSTEK MBP
wernisaż: 15 marca, godz. 18:00
wystawa dostępna do 29 marca 2024 r.

Wystawa „Zapaleńcy” jest efektem współpracy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, a prezentowane na wystawie prace powstały w ramach kursu Ilustracja, prowadzonego przez dr hab. Magdalenę Hlawacz i mgr Katarzynę Mular.

Studentki i studenci III roku studiów licencjackich oraz ich wykładowczynie i wykładowcy, podjęli wyzwanie wykreowania ilustracji inspirowanych motywami wizualnymi i treściami z magazynów „Płomyk” i „Płomyczek”, pochodzących ze zbiorów MBP w Opolu.

Ekspozycja prezentuje różnorodność postaw twórczych oraz wyjątkowe interpretacje, a każda praca zaprasza nas do odkrycia innej historii. Twórczynie i twórcy, eksperymentując z formą i treścią, stworzyli unikatowy dialog przeszłości z teraźniejszością. Na wystawie eksponujemy kilkadziesiąt ilustracji, wykonanych zarówno w technikach tradycyjnych, jak i cyfrowych.

„Płomyk” to czasopismo dla starszych dzieci i młodzieży, ukazujące się jako dwutygodnik w latach 1917–1992 w Warszawie. Założony został przez Reginę Brzezińską przy współpracy z Janiną Porazińską jako dodatek dla dzieci do czasopisma ludowego „Zorza”. Z czasem wyodrębnił się jako oddzielne czasopismo. W latach 1952–1969 pod redakcją Hanny Ożogowskiej przekształcił się w ilustrowany magazyn literacki przeznaczony dla uczniów klas V–VII szkoły podstawowej. Po 1972 roku, kiedy redaktorem został Jerzego S. Kopczewski, ewoluowało w kierunku magazynu popularnonaukowego.

„Płomyczek: tygodnik ilustrowany dla młodszej dziatwy” powstał w 1922 roku jako dodatek do periodyku „Płomyk”. W roku 1927 wyodrębnił się jako samodzielne czasopismo pod redakcją Janiny Porazińskiej. Ważną częścią każdego numeru były ilustracje, które zajmowały około 50 % każdego numeru.

W Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu dostępne są przedwojenne numery „Płomyka” z lat 1936–1939 oraz powojenne od lat pięćdziesiątych po rok 1991. Dostępne numery „Płomyczka” pochodzą z lat 1955–2012. Jest również jeden rocznik przedwojenny z roku 1934.