Zamach – spotkanie z Jackiem Tacikiem

5 czerwca (wtorek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP

Wstęp wolny

W siódmą rocznicę nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu imienia Jana Pawła II zapraszamy na spotkanie z Jackiem Tacikiem, autorem książki o ataku na polskiego papieża.

Jako dziennikarka zazdroszczę Jackowi Tacikowi tych wszystkich spotkań i rozmów. Wykonał ogrom pracy. I oddał do rąk czytelników fascynującą, poruszającą książkę, od której trudno się oderwać. I którą niestety napisało samo życie.

Katarzyna Kolska, „W drodze”

Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Jacek Tacik podjął prywatne śledztwo nad sprawą zamachu na Karola Wojtyłę. Był drugim po papieżu Polakiem, który rozmawiał z tureckim zamachowcem. Spędził ponad trzy lata nad tą publikacją, przejechał 45 tysięcy kilometrów, przemierzył trzy kontynenty, wykonał setki telefonów, by zbliżyć się do prawdy o tym dniu i móc odtworzyć wszystkie detale. Zamach to przejmująca lektura, która po 36 latach od wstrząsającego wówczas całym światem wydarzenia rzuca na nie nowe światło.

JACEK TACIK – dziennikarz, z wykształcenia amerykanista. Pracował we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, a później w Polsat News, TVP Info, „Wiadomościach” TVP1, a obecnie w TVN24. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Press”. Relacjonował konflikt izraelsko-palestyński, referendum niepodległościowe w Szkocji, abdykację Benedykta XVI, konklawe i wybór papieża Franciszka oraz beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II.