Wczytuję mapę...

XIII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Data i godzina wydarzenia
24/05/2016, godz. 10:00 - 24/11/2016

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Konkurs

XIII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza 

XIII Ogólnopolski Konkurs na Esej – Prawda poezji. Wiersze Juliana Kornhausera

Termin nadsyłania prac upływa 24 listopada 2016 r.

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

 

Droga, którą przebyła poezja Juliana Kornhausera jest frapująca i stale skłania nas do pogłębionej refleksji nad pokrewieństwem życia i wyrażającego go słowa. Poetycki świat autora „Origami” cechuje się oryginalnością i osobnością. Poeta podejmował różne języki, by mówić o sprawach społecznie istotnych, często poruszał kwestie niewygodne, przemilczane, zepchnięte na margines. Przyglądał się życiu politycznemu czasów swojej młodości z nieprzemijającym dystansem i krytycznym zacięciem. Tropił fałsz i obłudę w języku, o którego czystość, jasność i precyzję niejednokrotnie się upominał. Bycie poetą rozumiał jako powołanie do wyrażania prawdy i świadczenia o rzeczywistości bez ogródek i niepotrzebnych przesłon.

Od poety wyczulonego na każde zakłamanie politycznej rzeczywistości, coraz bardziej przechodził w rejony prywatne i intymne. Ściszony głos, szept, baczna obserwacja, upodobanie detalu i szczegółu, stały się coraz częstszymi wizytówkami tego poetyckiego uniwersum. Zachwyt i zdumienie nad bogactwem świata przechodzi w prywatne medytacje, których świadectwem były kolejne, czułe wobec istnienia wiersze. Widzimy poetę, który nie bał się eksperymentować ze swoją poetyką i przymierzał różne poetyckie maski. Autora, dla którego bycie po stronie wiersza stanowiło powołanie i konieczność. Artystę, który szukał własnej prawdy w tym, co ulotne, stąd niezaprzeczalnie teraźniejsze. Żarliwość jego pisania upatrujemy po stronie ciągłych poszukiwań prywatnego „kamienia filozoficznego”, który mógłby się stać rudymentem na którym można będzie oprzeć prywatną, skończoną egzystencję.

A jak ty widzisz Juliana Kornhausera na tle nowofalowej formacji i tradycji? Z którym wcieleniem poety jesteś najbliżej? Co przynoszą ze sobą utwory poety, na co zwracają naszą uwagę? Jak się wobec nich określić? Który Kornhauser jest twoim, najbliższym? Ciekawią nas postawione wyżej pytania i te, które sobie zadajesz, a tu nie padły. Czekamy na twoje impresje, studia, szkice! Pozostajemy z nadzieją by – odwołując się do wersów samego poety – pożarł Państwa „dziki śpiew stronic”, kolejnych stronic z wierszami Juliana Kornhausera.

 

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.