Wczytuję mapę...

Wystawa Yellowstone National Park – najstarszy park narodowy na świecie

Data i godzina wydarzenia
07/07/2023, godz. 00:00 - 29/07/2023

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Dostępność

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Wystawa Yellowstone National Park – najstarszy park narodowy na świecie

Wystawa Yellowstone National Park najstarszy park narodowy na świecie
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Ekspozycja dostępna w godzinach otwarcia MBP do 29 lipca 2023

W 2022 roku przypadła 150 rocznica utworzenia Parku Narodowego Yellowstone. Obszar ten 1 marca 1872 roku stał się pierwszym parkiem narodowym, utworzonym w celu zachowania i ochrony krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, dzikiej przyrody, systemów geologicznych i ekologicznych oraz procesów zachodzących w naturze. Na terytorium stanów Wyoming, Montana oraz Idaho, na powierzchni prawie 9000 km², odwiedzający mają wyjątkowe możliwości obserwowania dzikiej przyrody w nienaruszonym ekosystemie, zwiedzania obszarów geotermalnych, na których występuje około połowa aktywnych gejzerów na świecie i podziwiania unikalnych zjawisk geologicznych, takich jak Wielki Kanion rzeki Yellowstone.

Cudowne zjawiska geotermalne były jednym z powodów, dla których Yellowstone został pierwszym na świecie parkiem narodowym. W parku znajduje się ponad 10 000 obiektów termalnych, w tym największa na świecie koncentracja gejzerów, gorące źródła, fumarole błotne i kominy parowe. Wyniki badań nad drobnoustrojami odpornymi na ciepło na obszarach termalnych parku mają zastosowanie w medycynie i kryminalistyce. Są również stosowane w celach komercyjnych.

Park Narodowy Yellowstone jest powszechnie uznawany za najlepsze środowisko megafauny w kontynentalnej części USA. Żyje tam ponad 60 gatunków ssaków, wliczając introdukowanego ponownie w 1995 roku wilka szarego, zagrożonego w Stanach Zjednoczonych rysia kanadyjskiego oraz niedźwiedzia grizzly. Innymi dużymi ssakami, których populacja jest znacząca, są bizon amerykański, owca gruboroga, wapiti, łoś, kozioł śnieżny, mulak, widłoróg amerykański, jeleń wirginijski, niedźwiedź czarny, kojot, lew górski i rosomak.

Zapisy obserwacji ptaków są prowadzone w Yellowstone od czasu powstania parku w 1872 roku. Do chwili obecnej obejmują prawie 300 gatunków ptaków m. in.: ptaki drapieżne, ptaki śpiewające, ptaki brzegowe i ptactwo wodne. W parku gniazduje około 150 gatunków.

Położenie Yellowstone na zbiegu kultur Indian Wielkich Równin, Wielkiej Kotliny i Płaskowyżu Kolumbii oznacza, że wiele plemion indiańskich ma tradycyjne powiązania z ziemią i jej zasobami. Przez tysiące lat przed założeniem parku obszar ten był miejscem, w którym rdzenni Amerykanie polowali, łowili ryby, zbierali rośliny, wydobywali obsydian i wykorzystywali wody termalne do celów religijnych i leczniczych. Obecnie 27 plemion jest formalnie związanych z Parkiem Yellowstone. Od 2002 roku zarządzający parkiem spotykają się cyklicznie z przedstawicielami plemiennymi, aby przedyskutować aktualne projekty parku oraz sprawy dotyczące jego zasobów etnograficznych.

Park Narodowy Yellowstone ma ofertę spędzania czasu dla każdego. Wędkarstwo i żeglarstwo to dwie popularne aktywności z uwagi na nienaruszone ekosystemy wodne a jazda konna i wycieczki rowerowe są także doskonałym sposobem, aby zwolnić tempo i doświadczyć uroków Parku.

 

Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Parku Narodowego Yellowstone. Zostały wybrane i opracowane przez Centrum Amerykańskie w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.