Wystawa „Stoper” Joanny Zdzienickiej

Wystawa „Stoper” Joanny Zdzienickiej

7 września 2015, godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Joanna Zdzienicka – absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Malarstwo. W 2009 roku realizowała dyplom w pracowni profesora Kazimierza Cieślika oraz dyplom dodatkowy w pracowni działań interdyscyplinarnych prowadzonej przez doktora hab. Lesława Tetlę. Obecnie jest asystentką w tej pracowni oraz w pracowni rysunkowej na macierzystej uczelni. W latach 2008-2012 realizowała autorski cykl „Archiwum”, który zakładał wykonywanie jednej pracy każdego dnia. Została laureatką konkursu Najlepsze Dyplomy Polskich Akademii Sztuk Pięknych 2009, finalistką konkursu Talenty Trójki 2011 i finalistką STRABAG Artaward 2014. Nagrodzono ją na 9 Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu.

Odliczanie wiąże się z próbą zrobienia czegoś w określonym czasie i nasuwa myśl o tempie, prędkości. Prędkość to szybkość, szybkość to rekord, a ten szybko rozgałęzia się w kolejne znaczenia pochodzące z różnych dziedzin. Rekord na przykład w nomenklaturze informatycznej oznacza strukturę danych składającą się z elementów różnego typu, ale powiązanych w spójną całość. Joanna Zdzieniecka skojarzyła to ze swoimi kolażami – nawiązują do pamięci i wędrówki jej zasobów posługując się modułami regularnymi w formacie, ale różnymi treściowo. Odliczanie daje złudzenie panowania nad czasem, imituje poczucie jego objętości. Odliczając, wypełnia odcinek czasu pracą nad kolażem, który swoim charakterem, wynikającym również z podjętego medium wypełnia go we własnym tempie i własną ilością treści.

„W formie prostopadłościennej skrzynki artystka zawiera codzienne zdarzenia, przemyślenia i reakcje na świat zewnętrzny. Na drewnianych ściankach osadzają się minuty i godziny, we wnętrzach zagnieżdżają się całe poranki i popołudnia.“

– Małgorzata Malinowska