Wczytuję mapę...

Wystawa pracowni technik scenograficznych ZPPKP w Opolu

Data i godzina wydarzenia
12/01/2016, godz. 11:30 - 12/02/2016

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Wystawa pracowni technik scenograficznych ZPPKP w Opolu

Wystawa pracowni technik scenograficznych ZPPKP w Opolu

12 stycznia 2016, godz. 11.30

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Gościem specjalnym wernisażu będzie prof. Dorota Simonides.

Spotkanie odbędzie się w Galerii MBP ZAMOSTEK.

 

Plansze i realizacje klasy V OSSP i VI OSSP specjalizacji techniki scenograficzne pod kierunkiem nauczycieli Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej wykonano w pracowni Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu.

 

Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie realizowali aranżacje scenografii i postacie lalek do widowiska plenerowego w oparciu o opolskie legendy i baśnie. Te ćwiczenia miały za zadanie poszerzyć wiedzę o kulturowym dziedzictwie naszego regionu. Inspiracje literackie zaczerpnięte zostały z książki Doroty Simonides „Opolskie legendy i bajki”.

 

Wątki legend pochodzą z kazań średniowiecznych z przełomu XIII i XIV wieku, ze starych kronik łacińskich, polskich i niemieckich, a także z XIX-wiecznych zapisków Józefa Lompy, Lucjana Malinowskiego i Oskara Kolberga.

 

Wykonane lalki to postacie z legend. Wśród nich są zwierzęta, ludzie, strzygi, utopce, zmory, świecorze, diabły, istniejące w legendach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. W trakcie realizacji makiet i lalek uczniowie wykorzystywali różne techniki plastyczne z dziedziny modelowania, malarstwa i rzeźby. Często wymagało to dużej kreatywności w zastosowaniu tradycyjnych materiałów, np. papieru, tkanin, drutu, klejów, farb, wełny. Sposób użycia tych materiałów podyktowany był potrzebą wydobycia charakterystycznych cech postaci, które występowały w opolskich legendach.

 

Praca nad postaciami i makietami przebiegała etapowo: od szkiców – projektów  przez modelowanie kolejnych elementów i scalenie ich w pełną realizację. Ciekawe było studiowanie realiów ówczesnego życia na Śląsku: stroju, obyczajowości. Przy tworzeniu postaci konieczne było zrobienie stelaża, wykonanie korpusu, nadanie postaci gestu, mimiki, dopełnienie strojem. Makiety są uczniowskimi interpretacjami elementów pejzażu śląskiego, fragmentów architektury, wyposażenia ówczesnych wnętrz i przedmiotów codziennego użytku.

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna finansowana jest z budżetu Miasta Opola.