Wystawa „O nas samych” Emilii Twardowskiej

8 sierpnia 2016 (poniedziałek), godz. 18:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Emilia Twardowska – urbanistka z zamiłowania i zawodu. Wiedzę związaną z rozwojem miast zdobywała m.in. na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Warszawskiej. Początkowo fotografia stanowiła dla niej jedynie narzędzie pomocne do analizy przestrzeni i architektury miasta. Z czasem zrozumiała, że to nie budynki, ale ludzie decydują o tym, że możemy je nazywać swego rodzaju „żywymi organizmami”. Co więcej, zauważyła także, że „organizm” ten funkcjonuje w powiązaniu z poszczególnymi swoimi częściami.

Kadry tworzące wystawę przedstawiają przede wszystkim człowieka w przestrzeni wybranych miast europejskich. Intencją autorki jest, by zbiór fotografii zachęcił do refleksji na temat tego, czego możemy dowiedzieć się o nas samych, przebywając w otaczającej przestrzeni oraz „co” jest źródłem naszych potrzeb nawiązywania relacji społecznych. Autorka zachęca także do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi punktami miasta bez chęci nawiązania kontaktu z mijanymi osobami, a drudzy z odwagą i otwartością ukazują swoje przekonania, racje, pasje i emocje.