Wystawa Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY

Wystawa Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY

5 kwietnia 2023 Hol MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 25.04.2023

Zapraszamy na wystawę pokonkursową Książka Roku 2022, organizowaną przez międzynarodowe stowarzyszenie IBBY. Polska Sekcja IBBY corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki, ukazujące się na rynku księgarskim. Celem tego konkursu, ustanowionego ponad 20 lat temu, jest promocja najlepszych pod względem literackim i graficznym książek dla młodego czytelnika.

W tym roku, po raz pierwszy gremia jurorskie skorzystały z posiadanej od niedawna możliwości przyznania wspólnej nagrody literacko-graficznej za książkę, w której relacja tekstu i grafiki stanowi o jej wyróżniającej się wartości.

W kategorii specjalnej „Dziecko jest najważniejsze” tegorocznym tematem są dziecięce doświadczenia uchodźcze.

IBBY (International Board on Books for Young People) – międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku. Celem organizacji jest budowanie więzi między narodami poprzez książkę dla dzieci; umożliwianie dzieciom na całym świecie dostępu do książek o wysokich walorach literackich i artystycznych; zachęcanie do tłumaczenia, wydawania i dystrybucji wartościowych książek dla dzieci, szczególnie w krajach rozwijających się; wspieranie, jak też szkolenia dla osób zaangażowanych w pracę z dziećmi i literaturą dziecięcą; stymulowanie badań i pracy naukowej na polu literatury dla dzieci.