Wystawa „Historia regionu rzeźbą pisana” Stanisława Chyca

Rodzaj wydarzenia

Wystawa „Historia regionu rzeźbą pisana” Stanisława Chyca

Filia MBP nr 17 ul. Skautów Opolskich 10

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2017 roku.

wstęp wolny

Stanisław Chyc urodził się w Chotyzach  w województwie świętokrzyskim. Już we wczesnej młodości  wykazywał dużą wrażliwość na piękno  i sztukę.  Fascynowały go rzeźby w kościołach i muzeach, wykonane przez wielkich artystów jak i te spotykane na jarmarkach ludowych. Swoimi płaskorzeźbami wyraża sprawy, które go poruszają, na które nie ma wpływu, ale może o nich powiedzieć w swoich pracach. Przedstawia też  ludzi, którzy jakoś na niego wpłynęli, poruszyli go, na przykład: postaci świętych, poetów, pisarzy, muzyków, malarzy. Współpracował z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Opola, Towarzystwem Przyjaciół Opola, Muzeum Śląska Opolskiego, Opolskim Towarzystwem Kultury i Oświaty. Swoją twórczość prezentował na  różnych wystawach w kraju i za granicą. Jego rzeźby można spotkać w kościołach, zamkach, na cmentarzach. Zajmował się też renowacją zabytków kultury Opolszczyzny.