Wystawa „Historia regionu rzeźbą pisana” Stanisława Chyca

05/01/2017, godz. 11:00 - 28/02/2017

Wystawa „Historia regionu rzeźbą pisana” Stanisława Chyca

Filia MBP nr 17 ul. Skautów Opolskich 10

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2017 roku.

Stanisław Chyc urodził się w Chotyzach  w województwie świętokrzyskim. Już we wczesnej młodości  wykazywał dużą wrażliwość na piękno  i sztukę.  Fascynowały go rzeźby w kościołach i muzeach, wykonane przez wielkich artystów jak i te spotykane na jarmarkach ludowych. Swoimi płaskorzeźbami wyraża sprawy, które go poruszają, na które nie ma wpływu, ale może o nich powiedzieć w swoich pracach. Przedstawia też  ludzi, którzy jakoś na niego wpłynęli, poruszyli go, na przykład: postaci świętych, poetów, pisarzy, muzyków, malarzy. Współpracował z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Opola, Towarzystwem Przyjaciół Opola, Muzeum Śląska Opolskiego, Opolskim Towarzystwem Kultury i Oświaty. Swoją twórczość prezentował na  różnych wystawach w kraju i za granicą. Jego rzeźby można spotkać w kościołach, zamkach, na cmentarzach. Zajmował się też renowacją zabytków kultury Opolszczyzny.