Wczytuję mapę...

Wystawa „Dziecko w centrum – szwedzka literatura dziecięca”

Data i godzina wydarzenia
10/09/2015, godz. 09:00 - 25/09/2015

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Wypożyczalnia Centralna

Kategoria
Wystawa

Wystawa "Dziecko w centrum - szwedzka literatura dziecięca"

Wystawa „Dziecko w centrum – szwedzka literatura dziecięca” zorganizowana z okazji Światowego Dnia Umiejętności Czytania
Mała Galeria MBP, ul. Minorytów 4
Wystawę można oglądać do 25 września 2015
wstęp wolny

„Dziecko w centrum – szwedzka literatura dziecięca” to ekspozycja, którą w Opolu możemy zobaczyć dzięki uprzejmości Ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie. Na wystawie prezentujemy też książki z naszych zbiorów, które na co dzień można wypożyczyć w placówkach MBP.  

Wystawa „Dziecko w centrum” to ciekawy przewodnik dla poszukujących inteligentnej literatury dziecięcej, która bawiąc, nie unika tematów trudnych. Szwedzka literatura dziecięca charakteryzuje są wysokim poziomem literackim, bogatą szatą graficzną oraz pedagogicznymi ambicjami.

Na ekspozycję autorstwa Dariusza Bazaczka składają się bogato ilustrowane plansze przedstawiające najlepszych autorów i bohaterów książek wydanych w Polsce, uzupełnione ciekawymi tytułami takich twórców jak: Ulf Stark, Mati Lepp, Martin Widmark, Helena Willis, Pija Lindenbaum, Jujja Wieslander.

W tym roku 8 września obchodzony jest po raz 50. Światowy Dzień Umiejętności Czytania zwany też Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem, uchwalony przez UNESCO w 1965 r. Święto zwraca uwagę na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania.

Z informacji dostarczonych przez UNESCO wynika, że jedna na pięć dorosłych osób nie posiada podstawowej umiejętności czytania i pisania. Ponadto około 75 milionów dzieci na świecie nie uczęszcza do szkoły. Analfabetyzm występuje jeszcze w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Tymczasem w państwach wiodących możemy spotkać zjawisko tzw. analfabetyzmu wtórnego, zwłaszcza w Europie Środkowej, w tym m.in. w Polsce. Polega ono braku umiejętności posługiwania się językiem pisanym (np. brak zrozumienia treści, nieumiejętność wypełnienia prostych druków urzędowych).

Winowajcy analfabetyzmu wtórnego można dopatrywać się m.in. w słabnącej popularności książek. Aż 19 milionów Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, a 10 milionów nie ma ani jednej w domu – wynika z danych Biblioteki Narodowej. Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem czytelnictwa. Potwierdza to badanie Eurobarometru za 2013 r.  – w  Szwecji aż 90 procent osób przeczytało co najmniej jedną książkę, w Holandii 86 procent, a w Polsce tylko 56 procent.

Światowy Dzień Umiejętności Czytania to także święto 4 miliardów osób, które posiadają umiejętności swobodnego pisania i czytania. Jest to dzień ważny dla pisarzy, drukarzy, księgarzy i bibliotekarzy.