Współbycie w słow-o-brazie. O języku w kulturze medialnej – spotkanie z dr Julią Legomską / Mów po polsku 3

14/06/2018, godz. 17:00

Mów po polsku 3
14 czerwca 2017 (czwartek), godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zapraszamy do wspólnego namysłu nad językiem we współczesnej kulturze medialnej. Co go charakteryzuje? Dlaczego tak się dzieje? Czemu to (może) służy(ć)? Czy to język zmienia się, czy my się zmieniamy? Zachęcamy do refleksji nad wpływem charakteru mediów i obecnych przemian w kulturze na kształt komunikacji językowej zapośredniczonej medialnie.

JULIA LEGOMSKA – doktor nauk humanistycznych, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Komunikacji Kulturowej Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego. Odkąd pamięta, zajmują ją związki między  człowiekiem a językiem oraz kulturą i rzeczywistością, która go otacza. Śledzi językowe sposoby budowania więzi oraz przeobrażenia w rozumieniu przez ludzi swoich wspólnot. Od dłuższego czasu w centrum jej zainteresowań naukowych, sprofilowanych wokół wspólnototwórczej roli języka, znajdują się zagadnienia współczesnej komunikacji medialnej (jest autorką licznych artykułów naukowych poświęconych tym kwestiom, publikowanych również w tomach zagranicznych). Będąc przekonaną doświadczeniem, że najlepiej widzi się w kontraście, żeby zrozumieć współczesność, chętnie sięga również do historii języka (wydała książkę „Państwo, naród, ojczyzna w dawnej polszczyźnie. Leksykalno-semantyczny opis pojęć”). Na Uniwersytecie Śląskim prowadzi zajęcia m.in. z teorii komunikacji, języka w mediach, komunikacji werbalnej i niewerbalnej czy komunikowania perswazyjnego.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Patroni medialni:
– TVP3 Opole