Wczytuję mapę...

„Wołanie na Puszczy?” – debata w sprawie Puszczy Białowieskiej

Data i godzina wydarzenia
20/11/2017, godz. 17:30

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

„Wołanie na Puszczy?” – debata w sprawie Puszczy Białowieskiej

„Wołanie na Puszczy?” – debata w sprawie Puszczy Białowieskiej
Filia nr 4 MBP, ul.
Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)
20 listopada 2017 (poniedziałek), godz. 17:30
wstęp wolny

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza na spotkanie edukacyjne i debatę w sprawie protestu ekologów przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Naszymi gośćmi będzie aktywista z Obozu dla Puszczy oraz dr Grzegorz Hebda i dr Sylwia Wierzcholska – naukowcy zajmujący się między innymi badaniami nad biosferą Puszczy Białowieskiej.

Obóz dla Puszczy to oddolna inicjatywa ekologów, której celem jest ustanowienie Parku Narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej. Aby powstrzymać wycinkę w tym ostatnim naturalnym lesie w Europie, od miesięcy organizują akcję protestacyjną w Puszczy, polegającą na blokowaniu pracy kombajnów zrębowych służących do  masowego i przemysłowego wycinania drzew. Akcja ma na celu nie tylko fizyczne zatrzymanie wycinki, ale też nagłośnienie rażącego  ich zdaniem naruszenia prawa krajowego, rozstrzygnięć Komisji Europejskiej w tej sprawie  oraz nieustannego powodowania nieodwracalnych szkód w tym cennym ekosystemie.

Spotkanie będzie okazją do przekonania się, czy obrońcy Puszczy to rzeczywiście – jak o nich mówią – „ekoterroryści”, czy jednak za ich przekonaniami stoją racjonalne i naukowe przesłanki. Dlaczego dla jednych obrona dziedzictwa przyrodniczego oznacza coś zupełnie innego niż dla drugich? Kto rzeczywiście broni Puszczy – i przed kim? Czy Puszcza potrafi odrodzić się sama, czy potrzebuje ingerencji człowieka? Czy wycinka w Puszczy to jej ochrona czy destrukcja? I jak to jest z tym kornikiem?

Zapraszamy wszystkich zatroskanych stanem polskiej przyrody opolan do wysłuchania i wzięcia udziału w dyskusji.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1427953830650699