Wielokulturowe Opole: Ślązacy w Opolu

Ślązacy w Opolu

17:00 / Literacko i kulturalnie o opolskiej górnośląskości

Prowadzenie: Piotr Zdanowicz

Piotr Zdanowicz – pasjonat oraz badacz i popularyzator historii, kultury i przyrody Górnego Śląska. Dziennikarz, publicysta, muzyk, poeta, fotografik. Autor artykułów, książek oraz filmów o tematyce śląskiej.

17:30 / Język śląski – spotkanie z Markiem Szołtyskiem

Marek Szołtysek jest pisarzem, wydawcą, dziennikarzem, felietonistą, podróżnikiem i historykiem specjalizującym się w dwóch dziedzinach: kultura chrześcijańska i kultura regionalna. Główne hasło jego twórczości brzmi: „Marek Szołtysek – książki o lepszym świecie”. Jest żonaty i ma sześcioro dzieci. W swoim dorobku ma ponad 30 książek i 4000 felietonów prasowych i radiowych oraz 500 programów telewizyjnych. Pisze po polsku i po śląsku. Seria Książek Śląskich Marka Szołtyska opowiada o jednym z najbogatszych kulturowo regionów Europy, czyli o Śląsku. Autor w swych pozycjach po kolei prezentuje cechy śląskiej pracowitości, pobożności czy ogólnie śląską filozofię życia. Najbardziej znane książki z tej serii śląskiej to: Dzieje Śląska, Polski i Europy, Bojki Śląskie, Elementarz śląski czy Ewangelie śląskie.

Projekt realizowany ze środków budżetu miasta Opola w ramach inicjatywy lokalnej