Wczytuję mapę...

„Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” – spotkanie z Bartoszem Malinowskim

Data i godzina wydarzenia
26/05/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

„Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” – spotkanie z Bartoszem Malinowskim

„Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” – spotkanie z Bartoszem Malinowskim

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 49-50 (Rondo)

26 maja 2017 r. (piątek), godz. 18:00

wstęp wolny

 

Filia nr 4 MBP zaprasza na spotkanie z Bartoszem Malinowskim, współautorem książki „Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”, będącej relacją z trudnej i bardzo wymagającej  wyprawy wzdłuż masywu Himalajów. Nasz gość odbył wędrówkę w zespole z Joanną Lipowczan i są oni pierwszymi Europejczykami, którzy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, szczeliny i lodowce, lawiny śnieżne płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków, serdeczni i gościnni ludzie  – tak w skrócie wygląda liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski.

Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np. rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego tj. namiot, śpiwory, oraz sprzętu wspinaczkowego i asekuracyjnego.

Bartosz i Asia planują obecnie przejście kolejnych etapów Wielkiego Szlaku Himalajskiego – w Indiach, Butanie i Pakistanie.

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1333988143302862/

Więcej informacji w artykule National Geographic: http://www.national-geographic.pl/traveler/jako-pierwsi-polacy-przeszli-wielki-szlak-himalajski-ich-zdjecia-i-opowiesci-sprawia-ze-im-pozazdroscicie

Serwis wyprawy: http://wielkiszlakhimalajski.pl/