Wczytuję mapę...

Wieczór Sów

Data i godzina wydarzenia
17/03/2023, godz. 17:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Wieczór Sów

Wieczór Sów
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
17 marca 2023 (piątek), godz. 17:00
wstęp wolny

Zapraszamy miłośników dzikiej przyrody do spotkania z sowami, tajemniczymi ptakami nocy, które towarzyszą nam również w mieście. Charakterystyczne pohukiwania i wizgi, nocne zwyczaje i osobliwy wygląd sprawiają, że trudno pomylić sowy z innymi ptakami. A jednocześnie niełatwo je zobaczyć – sowom raczej nie zależy na tym, żeby się rzucać w oczy.

Tego piątkowego wieczoru odwiedzą nas goście, dla których spotkania z sowami to codzienność i ważna część życia.

O godzinie 17:00 wystąpi techn. wet. Marta Węgrzyn – założycielka Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”, która opowie o swojej pracy przy ratowaniu dzikich pacjentów. Towarzyszył jej będzie Suv, hodowlany puchacz, regularnie pracujący w edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Spotkacie się też z Danielem Urbaniakiem, ornitologiem i edukatorem z Tatrzańskiego Parku Narodowego i autorem filmu dokumentalnego „Nowy Targ, miasto sów”,  który ukazuje rok z życia czterech rodzin uszatek, mieszkających między ludźmi, w środku miasta. Widzowie będą mieli okazję podpatrzeć z bardzo bliska, jak wygląda życie tych dzikich ptaków w warunkach miejskich – jak polują i wychowują młode. Czasami trudno uwierzyć, że tuż obok nas, za naszymi oknami i w parkach toczy się swoim niezwykłym torem dzikie życie. Po projekcji filmu nasz gość opowie również o tym, jak wyglądała praca przy jego tworzeniu– czeka na Was mnóstwo historii o przygodach na planie, oczywiście z sowami w roli głównej.

Spotkaniom będą towarzyszyły zdjęcia Damiana Siwego, fotografa i miłośnika przyrody, który poświęcił się poszukiwaniu przejawów dzikiego życia i uwiecznianiu ich na rolce aparatu. Wystawa jego prac zawiśnie w naszych witrynach i będzie dostępna do końca kwietnia.

Wieczór Sów organizujemy we współpracy z Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” i pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.