Wernisaż wystawy i spotkanie z Józefem Wilkoniem

Prowadzenie: Agata Napiórska
    Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie jest to biografia. Jako czytelnicy, jesteśmy gośćmi Mistrza, który zaprasza nas do swojego życia i opowiada o swoim dzieciństwie, latach nauki, domu, miłości, swoim zamiłowaniu do przyrody, a nawet o jedzeniu. Książka Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia jest zapisem długich rozmów ze znanym artystą, ale przede wszystkim z człowiekiem, który został w czepku urodzony i umie korzystać z tego co przyniesie los. Całość została uzupełniona prywatnymi zdjęciami oraz wieloma ilustracjami Józefa Wilkonia, zarówno tymi, które znamy z różnych książek i czasopism, jak i tych które przed publikacją tej pozycji nie ujrzały światła dziennego.

Józef Wilkoń – wybitny polski artysta ilustrator i rzeźbiarz. Ma na koncie przeszło kilkaset wystaw zbiorowych i indywidualnych. Nagradzany. Wiele, wiele razy! Spora liczba jego dzieł nie jest w Polsce znana, gdyż zdobi książki, które do tej pory nie ukazały się w języku polskim. Ceniony i fetowany na świecie, cieszący się niezwykłym uznaniem w Korei. Autor hasła: „Jeszcze książka nie zginęła”. W swojej sztuce pokonujący przestrzeń od nieskończoności do nieskończoności. Jego ilustracje znajdziemy w książkach m.in. Rilkego, Leśmiana czy Kiplinga. W tym roku obchodzi osiemdziesiąte ósme urodziny. Nocny marek, mistrz ilustracji i rzeźby, autor scenografii i gobelinów, historyk sztuki. Szaleństwo ma pod kontrolą, nietuzinkową wyobraźnię nie.