Wczytuję mapę...

Warsztaty antydyskryminacyjne

Data i godzina wydarzenia
19/01/2016, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Warsztaty antydyskryminacyjne

Warsztaty antydyskryminacyjne

19 stycznia 2016 (wtorek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wrocław, Poznań, Trójmiasto, ale też i mniejsze miasta, jak Rybnik, Opole, Częstochowa czy Cieszyn – na ich ulicach od ponad dwudziestu już lat można spotkać grupy Romów rumuńskich. Na stałe wpisali się w nasz lokalny krajobraz, żyjąc jednak najczęściej na uboczu.

Jak pracować z tą grupą, która coraz liczniej napływa do polskich miast? Jak się z nią integrować? Jak walczyć z rasizmem? Jak zatrzymać mowę nienawiści? Na te pytania spróbują odpowiedzieć członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego „Nomada”. Jest to jedyna organizacja tak blisko pracująca z Romami rumuńskimi w Polsce.

Ewa Jupowiecka, Maciej Mandelt i Olimpia Świst opowiedzą o codziennej pracy pracowników socjalnych na wrocławskim osiedlu Romów rumuńskich z ul. Kamieńskiego, o wizytach u lekarzy i w urzędach, o wyburzeniach i procesie o ewikcję osiedla, o tym jak pierwszy raz dzieci z tej społeczności poszły do polskiej szkoły, o rasizmie i ksenofobii, jakie dotykają przedstawicieli tej społeczności, o tłumaczeniu jednej kultury i związanymi z tym trudnościami.

Podsumowaniem ich pracy jest wydany przez Stowarzyszenie „Przewodnik do pracy z Romami rumuńskimi”, w którym podsumowują swoje doświadczenia i pokazują, jak działać z tą społecznością, żeby walczyć z wykluczeniem, biedą i marginalizacją. Publikacja jest zbiorem dobrych praktyk i mechanizmów działania, pomagającym jak najzgodniej i owocnie dla całej społeczności pracować z migrantami. Zostanie ona szerzej zaprezentowana na spotkaniu.

Plan spotkania

  • Spotkanie z dr Ewą Jupowiecką, Maciejem Mandeltem i Olimpią Świst
  • Prezentacja „Przewodnika do Pracy z Romami rumuńskimi”
  • Dyskusja o lokalnej sytuacji migrantów w Opolu.

Ewa Jupowiecka – doktor kulturoznawstwa, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka rozprawy „Wielokulturowość jako wyzwanie dla demokracji europejskich – w poszukiwaniu nowego modelu integracji”, ekspertka w dziedzinie edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Była organizatorką i edukatorką „Szkoły romskiej” powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Nomada. Pracuje jako asystentka kulturowa rodzin romskich migrantów mieszkających we Wrocławiu.

Maciej Mandelt – od 2014 roku asystent rodzin romskich i tłumacz kulturowy w Stowarzyszeniu Nomada. Absolwent dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej. Współautor raportu „Wykluczenie systemowe a integracja. Sytuacja Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu” oraz „Przewodnika do pracy ze społecznością Romów rumuńskich”. W maju 2015 roku pracował w zespole organizującym IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.

Olimpia Świst – kuratorka i organizatorka działań z zakresu muzyki i kultury, tłumaczka kulturowa, pracownik socjalny, aktywistka społeczna, absolwentka wydziału filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od marca 2012 roku jest prezeską Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki [su:p], a w 2013 roku stała się członkinią stowarzyszenia Nomada. Pracuje przy projektach „Przeciwdziałanie wykluczeniu systemowemu społeczności Romów rumuńskich” oraz „Sukurs – projekt przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami”. Współorganizatorka IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.

Spotkanie poprowadzą:

Przemysław Witkowski – dziennikarz, publicysta, doktor nauk politycznych. Pisze dla Dziennika Opinii, Gazety Wyborczej i polskiej edycji Le Monde Diplomatique. Jest wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Magdalena Ozimek – członkini Klubu Krytyki Politycznej w Opolu, politolożka i doktorantka z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Opolskim. W zakresie jej zainteresowań naukowo-badawczych znajduje się polityczność położenia różnych grup społecznych w demokracji i dyskursach teoretycznych.