Wczytuję mapę...

„Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” – spotkanie z IGOREM STROJECKIM

Data i godzina wydarzenia
02/02/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

„Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” - spotkanie z IGOREM STROJECKIM

Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” – spotkanie z IGOREM STROJECKIM

2 lutego 2017, godz. 17.00

Hol i Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Wystawę unikalnych fotografii autorstwa Leona Barszczewskiego można oglądać w Holu MBP od 18 stycznia do 2 lutego 2017 r.

IGOR STROJECKI – pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, katalogów towarzyszących wystawom oraz obszernego hasła do słownika biograficznego. Jest także autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom. Często wygłasza prelekcje i udziela wywiadów na temat dokonań swojej rodziny oraz wartości badań genealogicznych.

LEON BARSZCZEWSKI – (1849–1910) urodził się w Warszawie, a dzieciństwo spędził w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po ukończeniu szkół wojskowych wstąpił do armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w batalionie w Samarkandzie. W tym czasie podejmował wyprawy o znaczeniu militarnym i badawczym. Penetrował m. in. dorzecza Zerawszanu, Amu-darii, Góry Hisarskie, Tien-szan, lodowce Pamiru; dotarł nawet do Mazar-i-Szarif. Prowadził badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne i archeologiczne. Głęboko interesowały go życie codzienne, kultura, obrzędy, legendy i muzyka ludów Wschodu, co utrwalił na fascynujących, unikalnych fotografiach. Po odwołaniu z Samarkandy wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej.

„Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” – to książka o nieprzeciętnym człowieku. Jej bohaterem jest zafascynowany Azją fotograf i podróżnik, który na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej, zwłaszcza Samarkandy. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dalekich zakątków Azji sprzed ponad stu lat. Publikacja, będąca swoistym zwierciadłem duszy Barszczewskiego, jest owocem przeszło trzydziestoletnich badań genealogicznych Igora Strojeckiego oraz fascynacji postacią i dokonaniami jego pradziadka — podróżnika i fotografa Leona Barszczewskiego. Nieistniejący już świat autor odtworzył na podstawie notatek samego podróżnika, artykułów publikowanych w prasie oraz wspomnień jego córki, Jadwigi Barszczewskiej Michałowskiej.

(na podst. www.helion.pl)