Tydzień Książek Zakazanych 2015

27.09 – 3.10. 2015

Wystawa w Wypożyczalni Centralnej MBP

ul. Minorytów 4

TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH to odbywającą się rokrocznie kampania zainaugurowana w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych. Ma ona charakter informacyjny, a jej celem jest podkreślenie wagi WOLNOŚCI SŁOWA – prawa do pisania i mówienia, niezależnie od tego, jak kontrowersyjne poglądy chcemy wyrazić; prawa do czytania, niezależnie od tego, z jakim niecodziennym punktem widzenia chcemy się dzięki lekturze zapoznać. Zwraca naszą uwagę na książki zabronione. Przywołuje te niechciane dzieci literatury, których wartość zakwestionowano, które uznano za niepotrzebne lub groźne.

TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH stał się rodzajem „święta” chętnie obchodzonego przez związane z książką instytucje na całym świecie. Biblioteki i księgarnie prześcigają się w pomysłach jak uświetnić naszą swobodę czytania.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu już po raz trzeci ma przyjemność brać udział w tej akcji. Czas jej trwania pokrył się w tym roku dokładnie z „edycją” amerykańską – od 27 września do 3 października.

Wypożyczalnia Centralna zaprasza wszystkich czytelników do obejrzenia zakutych w kajdany książek, których wypożyczenie będzie ZAKAZANE przez blisko tydzień. Trochę dlatego, żeby w nieco odmienny sposób skusić Państwa do sięgnięcia po te właśnie tytuły. Kto wie, czy nie ważniejsze jest tu jednak przypomnienie nam wszystkim, że mamy szczęście żyć w takim kraju i w takich czasach, gdzie wybór lektury nie pociąga za sobą żadnych nieprzyjemnych konsekwencji.

Aspekt informacyjny wydarzenia znalazł u nas swoje miejsce również na rozwieszonych w bibliotece planszach CZY WIESZ, ŻE..? Mogą się Państwo z nich dowiedzieć, dlaczego pewne tytuły trafiły na tzw. indeks. Odpowiedzi są – gwarantujemy – zaskakujące!

W tym roku postanowiliśmy też zrobić „eksperymentalną sondę”, rodzaj specjalnej ankiety, którą znaleźć można na facebookowym profilu Wypożyczalni Centralnej. Spośród wybranych przez nas tytułów można zaznaczyć te, które naprawdę uważają Państwo za godne przysłowiowych płomieni.

Nie ma Rowling, bez żartów, ale jest na przykład Rushdie. Nie ma Twaina, ale przecież nie może zabraknąć Nabokova! No i literatura erotyczna, rumieniący się znak gustów czytelniczych ostatnich kilku lat. Czy przygody niejakiego Greya wstrząsają nami tak, jak fantazje pewnego francuskiego markiza? Czy spiekłby przy nich raka Boccaccio?

Które książki uważają Państwo za szkodliwe, które za odrażające? Śmiało, głosujcie TUTAJ!