Tydzień Bibliotek: Czytelnia Szkicowników

11/05/2016, godz. 18:00

Tydzień Bibliotek: Czytelnia Szkicowników

Czytelnia Szkicowników – opolska edycja

Spotkanie z artystami z Częstochowy, Krakowa i Opola oraz z ich szkicownikową twórczością

11 maja 2016 r. (środa), godz. 18.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Czytelnia Szkicowników, czyli to, co się dzieje, gdy oprócz autora szkicownika do środka (autora i szkicownika) zagląda jeszcze kilkuset innych widzów.

Tradycyjnie rozumiany szkicownik to zszyte, sklejone lub zbindowane kartki w formie książki. Ale nie tylko. Szkicownik może być także zapisem cyfrowym. Można go czytać i oglądać. Oglądać jak obraz i czytać jak książkę. Szkicowników się nie wystawia. Należą bowiem one do osobistej, wręcz intymnej, sfery komunikacji artysty z jego odbiorcą. Funkcjonują jako zapisy i rejestry pomysłów, często niezrealizowanych lub zrealizowanych tylko w jakimś stopniu. Ile niepowstałych dzieł mieści się w szkicowniku? Ile ważnych numerów telefonów do nieważnych osób? Ile list zakupów nieistotnych rzeczy? Będziemy mogli to wszystko sprawdzić zaglądając do szkicowników artystów, którzy zechcą się podzielić swoimi osobistymi zapiskami i pozwolą nam odkryć ich sposób patrzenia i wrażliwość. Przekonamy się także, czy szkicownik sam w sobie może być skończonym dziełem sztuki.

Sekretami swoich szkicowników podzielą się:

Bartosz Banasik

Mirela Bukała