„Sztuka między słowami”

"Sztuka między słowami"

17 maja 2016, godz. 18.00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Ekspozycję można oglądać do 3 czerwca.

Sztuka między słowami – jest dobrą okazją do refleksji nad zjawiskiem książki artystycznej.

W dzisiejszych  czasach, gdy każdą informację łatwo i tanio można zapisać na dowolnym nośniku elektronicznym, mamy powody dla stworzenia przedmiotu (do dotykania, szukania, czytania, oglądania, wąchania), zwanego książką.

Wierzymy, że książka pozostanie jako dziedzina sztuki i stanie się »techniką elitarną«, którą możemy smakować, podobnie jak drzeworyt, litografia, czy fotografia czarno-biała. Zrobiliśmy prace na których dokonujemy doświadczeń ze strukturą, kształtem i znaczeniem książki jako obiektu.

Staramy się nawiązać do samej idei „książki” i dzięki temu “obiekty książkowe” mogą mieć swobodniejszy charakter formalny. To także instalacje odwołujące się do książki jako opowieści, struktury lub metafory.  Czasem motorem Działań była chęć nadania drugiego życia książkom niechcianym i niekochanym.

Książka może istnieć jako forma niezależna i samowystarczalna,  zawierająca nawet jakiś tekst, lecz także być takiego tekstu  całkowicie pozbawiona. Tekst i  jego struktura mogą być organicznie związane z książką lub nie mieć żadnego znaczenia. Można bawić się samymi słowami czy też interpunkcją ,ale można też użyć książki jako materiału do napisania (stworzenia) nowej.

– uczniowie Liceum Plastycznego w Opolu pod opieką p. Roberta Suchińskiego