Wczytuję mapę...

Syria: starożytność i ramadan z dyktaturą w tle – spotkanie z Leszkiem Szczasnym

Data i godzina wydarzenia
18/11/2015, godz. 18:00 - 27/10/2015

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Syria: starożytność i ramadan z dyktaturą w tle – spotkanie z Leszkiem Szczasnym

18 listopada 2015 (środa), godz. 18.00

Filia nr 4, Sala spotkań

ul. Książąt Opolskich 48-50

 

LESZEK SZCZASNY jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”. Więcej o jego aktywnościach na: www.leszekszczasny.pl

Książka „Świat na wyciągnięcie ręki” powstawała przez kilka lat. Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę.

Slajdowisko pt. „Starożytność i ramadan z dyktaturą w tle” to relacja z mojego miesięcznego pobytu w Syrii we wrześniu 2008 roku. Zaczynam od przeczekiwania burzy pyłowej w najbardziej zacofanych regionach Syrii wschodniej. Przy samej granicy z Irakiem w jednej z wiosek służę miejscowym jako telewizor. Zaraz potem nad Eufratem rozwikłuję biblijną legendę. Później mam już czas na odkrywanie zagubionych oaz i słynnych miejsc starożytnych (np. Palmyra, Apamea), sięgając nawet pamiątek po Państwie Hetytów. Współczuję wielbłądom i żałuję, że dżalabija nie jest bawełniana. Bez większego entuzjazmu oglądam zamki krzyżowców i tzw. umarłe miasta, natomiast zachwyca mnie Maluula wciąż mówiąca językiem aramejskim oraz Hama z kunsztownymi noriami. Nie mogę też nie zajrzeć do dwóch syryjskich metropolii Aleppo i Damaszku, nie stroniąc przy tym od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości tego zniewolonego kraju. W tle zaś widać Syrię jako skansen starych samochodów – 40-letnich mercedesów, volvo i fordów… Mówię o najstarszym alfabecie świata z Ugarit i o przeszkodach we współczesnym języku arabskim. Wielką atrakcją pokazu są ponadto bardzo bezpośrednie szczegóły ramadanu – przez cały czas mojej obecności w Syrii trwał bowiem muzułmański post.

– Leszek Szczasny

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Świat na wyciągnięcie ręki” w cenie 30 zł oraz orientalne widokówki ze zdjęciami L. Szczasnego w cenie 3 zł.