Wczytuję mapę...

Światowy Dzień Poezji

Data i godzina wydarzenia
21/03/2018, godz. 10:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji
21 marca 2018 (środa)
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny


Do kogo należy wiersz? – spotkanie z Kacprem Bartczakiem / godz. 10:00
Prowadzenie: Jacek Gutorow

Kacper Bartczak – poeta, tłumacz, krytyk. Wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor monografii poświęconej Johnowi Ashbery (Peter Lang 2006) oraz książki Świat nie scalony (Biuro Literackie, 2009), za którą otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie” w 2010 roku. Stypendysta Fundacji Fulbrighta i Fundacji im. Tadeusza Kościuszki. Tłumaczył takich poetów jak John Ashbery, Rae Armantrout, Peter Gizzi, John Yau. Zbiór jego przekładów Petera Gizzi został wydany przez Instytut Mikołowski (we współpracy z Andrzejem Sosnowskim, 2013 r.). Wybór przekładów z Rae Armantrout zostanie opublikowany w 2018 roku przez Biuro Literackie. Autor kilku tomów poezji. Jego tom Wiersze organiczne (Dom Literatury, Łódź, 2015) był nominowany do nagród Silesius i Gdynia.


Smuta – spotkanie z Franciszkiem Lime / godz. 17:00
Prowadzenie: Sławomir Kuźnicki

Franciszek Lime (ur. 1984), absolwent filozofii i farmacji, publikował w „Wyspie”, „Pograniczach”, „Śląsku”, „Red”, „Latarni Morskiej”, „Helikopterze” i „Frazie”. Lubi nocne spacery i zapach żywicy. Często można go spotkać w lesie. Mieszka na wsi.

Franciszek Lime jest poetą nieznajomym. Sączy powoli i cierpliwie krople słów, które niepostrzeżenie urastają do rozmiaru fal rzecznych, będących w tym przypadku widzialnym odzwierciedleniem dna istnienia. Niczym mnich-pokutnik przemierza ustronia, aby odszukać zalążki bytu i niebytu, skosztować okruchów światła i ciemności. Z każdą dławioną, milknącą frazą zaprasza toń do tańca, a następnie odżywa nad brzegiem i prosi o jeszcze mniej. Pozwala dopalać się świecom, przy których zapewne pisuje swoje wiersze, i smugami dymu unoszącymi się nad kartkami próbuje chwytać w potrzask pustkę i smutę. W ten sam sposób Franciszek Lime pragnie zgubić za sobą nawet ciszę.

 – Bartosz Małczyński