STRÓJ ŚLĄSKI NA FOTOGRAFII – „Frelki z Lubszy” & Tobiasz Janus

12/02/2024, godz. 14:00 - 27/02/2024

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

STRÓJ ŚLĄSKI NA FOTOGRAFII – „Frelki z Lubszy” & Tobiasz Janus

Wernisaż 12 lutego 2024 | 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawa do 27 lutego 2024

Wstęp wolny

„Zapaski, jakle, chusty i kiecki. Kiedyś naturalne elementy stroju regionalnego, dziś widywane często jako eksponaty muzealne ubierane okazjonalnie przez największe pasjonatki tradycji. Grupa kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich „Frelki w Lubszy”, z inicjatywy Barbary Witkowskiej, podjęła się zadania ukazania piękna śląskich strojów na współczesnej fotografii, by, jak deklarują – „ocalić je od zapomnienia”. […] Prezentowany cykl fotografii jest efektem pewnej kreacji i stylizacji, ale jego twórcom zależało, by tę ulotna rzeczywistość czasów minionych na nowo zaprezentować, nią zachwycić i utrwalić w powszechnej świadomości. Czy im się udało? Niech każdy z odbiorców to oceni.”

„Strój Śląski na fotografii” był wielokrotnie prezentowany w formie wystawy, między innymi jako część projektu badawczego Sztuka i Design w Przestrzeni Publicznej w ramach II Międzynarodowego Śląskiego Festiwalu Architektury, Sztuki i Rzemiosła. Materiał ten można było również zobaczyć w telewizji, m.in. w programie „Pokój na poddaszu”, „Teleexpress”. Jest także dostępny podczas wernisaży w formie autorskiego albumu wydanego w limitowanym nakładzie.

Barbara Witkowska – pomysłodawczyni i realizatorka projektu, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Frelki w Lubszy”, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej, animatorka od lat podejmująca szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych związanych z miejscowością Lubsza.

Koło Gospodyń Wiejskich „Frelki w Lubszy” – Lubszeckie „Frelki” to kobiety z wielkim sercem i zdolnościami, zaangażowane w życie społeczne, otwarte na nowe doświadczenia i działania. Ich siłą jest różnorodność, miłość do miejsca, w którym żyją, a także niewyczerpana energia w podejmowaniu nowych inicjatyw. Pierwszy raz miały możliwość udziału w sesji zdjęciowej. Rezultaty tej fotograficznej przygody dały im wiele satysfakcji i umocniły poczucie własnej wartości. Kolejny raz przekonały się, że warto promować śląskie tradycje oryginalnie, bezkompromisowo i na najwyższym poziomie. Wielką wartością tego przedsięwzięcia okazał się także jego międzypokoleniowy charakter.

Tobiasz Janus – przedstawiciel młodego pokolenia fotografów, twórca o bogatym dorobku artystycznym, finalista i laureat wielu ogólnopolskich konkursów fotografii portretowej i krajobrazowej.