Spotkanie ze Zdzisławem Barglikiem

Spotkanie ze Zdzisławem Barglikiem

24 kwietnia 2017 (poniedziałek), godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zdzisław Barglik urodził się 25 listopada 1949 roku w Skawie, gmina Raba Wyżna. Po ukończeniu Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Krakowie kontynuował naukę na Akademii Górniczo- Hutniczej, uzyskując w 1972 roku tytuł inżyniera górnictwa w zakresie eksploatacji odkrywkowej. Obecnie mieszka w Tarnowie Opolskim. W roku 2013 został wyróżniony podczas „Sabałowych bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej za działalność pisarską, głównie gwarową. Wśród jego licznych zainteresowań znajduje się działalność na rzecz wspierania kultury góralskiej oraz twórczość pisarska i ilustratorska. Wydał cztery tomiki wierszy, w większości satyrycznych. „Prztyczki i potyczki” oraz „Wkręty w pięty” w języku literackim i „Na zbójnickom nute” oraz „Baciarskie nuty” w gwarze góralskiej. Jego wiersze znalazły się w antologii poezji Podtatrza „Góralskie serce w zielonym listku pieśni” oraz pracy zbiorowej „Limeryki”. Współpracuje też z góralskim kabaretem „Truteń” z rodzinnej Skawy oraz kapelą „Ogórki” z Cichego. Owocem tej współpracy jest płyta kapeli pt. „Nasa Muzyka” wydana przez krakowskie wydawnictwo Tercet. Płyta ta zawiera piosenki do melodii góralskich, niekoniecznie podhalańskich. Są tam melodie słowackie, węgierskie i łemkowskie. Większość na ogół żartobliwych tekstów jest autorstwa wyżej prezentowanego.