Spotkanie z Włodzimierzem Kwaśniewiczem i prezentacja książki „Szable z polskiej przeszłości”

18/01/2016, godz. 17:00

Spotkanie z Włodzimierzem Kwaśniewiczem i prezentacja książki "Szable z polskiej przeszłości"

18 stycznia 2015 r. (poniedziałek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, wstęp wolny

WŁODZIMIERZ KWAŚNIEWICZ – ur. w 1947 r. w Zelonej Górze; doktor nauk humanistycznych, historyk, znawca broni, muzealnik, wykładowca akademicki, publicysta, biegły sądowy z zakresu historii sztuki i pisarz. Jest twórcą i dyrektorem Lubuskiego Centrum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie. Napisał wiele książek i artykułów o dawnej broni i uzbrojeniu ochronnym.

Szable z polskiej przeszłości – tytuł książki z jednej strony odnosi się do postaci szczególnie ważnych w naszej historii, z którymi szable określonych typów i wzorów były związane,
a z drugiej książka pokazuje szable nie tylko polskie w swej proweniencji. Przedstawia szable polskie i obce, które znajdowały się w polskich rękach w określonych warunkach politycznych, militarnych i kulturowych od czasów Stefana Batorego (panującego w latach 1576–1586), aż po generała Filipowicza żyjącego w latach 1895–1945. Tych ważnych dla naszej narodowej przeszłości postaci z odnoszącymi się do nich szablami jest łącznie czterdzieści pięć, a szabel kilkadziesiąt zinterpretowanych historycznie i bronioznawczo. Szabel, które w naszej przeszłości były przede wszystkim orężem, ale też symbolem przynależności stanowej i narodowej, znakiem statusu oficerskiego. Poprzez swoje formy dekoracyjne odnosiły się do ważnych wydarzeń militarnych i politycznych, a także ważnych wydarzeń z życia poszczególnych osób.

[źródło: www.matras.pl]

Partnerem spotkania jest Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu.