Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

12 października 2015 r. / poniedziałek / godz. 18.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wiesław Myśliwski jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści „Widnokrąg” w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad” (1967), „Pałac” (1970), „Kamień na kamieniu” (1984); dramaty: „Złodziej” (1973), „Klucznik” (1978), „Drzewo” (1988), „Requiem dla gospodyni” (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane („Przez dziewięć mostów’, „Pałac”, „Klucznik”, „Kamień na kamieniu”). Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli” został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia. Powieści Myśliwskiego były tłumaczone na wiele języków.

„W ciszy i spokoju, w skupieniu, cyzeluje poszczególne zdania. Jest nie tylko mistrzem opowieści, ale również mistrzem zdania, bowiem zdanie to dla niego opowieść, cała opowieść. Jego proza odznacza się wybitnie aforystycznym charakterem. Każdy utwór tego autora, czy to prozatorski, czy to dramatyczny, wręcz skrzy się od myśli, jakie można uznać za złote, od sentencji i maksym, jakie chce się zapamiętać na zawsze, na całe życie”

– Janusz Drzewucki