Spotkanie z Romanem Sękowskim i Olgierdem Kniejskim

10/02/2016, godz. 17:00

Spotkanie z Romanem Sękowskim i Olgierdem Kniejskim

Spotkanie z Romanem Sękowskim i Olgierdem Kniejskim oraz prezentacja 5. zeszytu studiów i tekstów źródłowych z dziejów księstw opolskiego i raciborskiego Uchwały Sejmiku Powszechnego Księstw Opolskiego i Raciborskiego w latach 1564-1678

10 lutego 2015 (środa), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

ROMAN SĘKOWSKI – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, bibliofil, kolekcjoner i historyk, znawca genealogii i heraldyki śląskiej. Był wieloletnim dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autor „Herbarza szlachty śląskiej”, pierwszego w Polsce wielotomowego informatora o rodach i herbach szlachty śląskiej. Od 2011 roku publikuje studia nad dziejami księstw opolskiego i raciborskiego. Ostatnią część współtworzył z Olgierdem Kniejskim.

OLGIERD KNIEJSKI – historyk mieszkający w Lublińcu, autor opracowań historycznych dotyczących Ziemi Lublinieckiej, współautor z R. Sękowskim tekstu i opracowania Statutu Księstw Opolskiego i Raciborskiego oraz Uchwał Sejmiku Księstw Opolskiego i Raciborskiego będących kontynuacją opracowania wspomnianego Statutu.

Przedstawiamy czytelnikom niezwykły dokument, nie do przecenienia dla badaczy dziejów Śląska – kompletny wykaz uchwał sejmiku księstw opolskiego i raciborskiego. Przedstawia on zupełnie nieznany obraz stosunków wewnętrznych w księstwach opolskim i raciborskim w epoce Habsburgów, to jest w XVI i XVII wieku.

(fragment przedmowy)