Wczytuję mapę...

Spotkanie z prof. Andrzejem Markowskim – Mów po polsku!

Data i godzina wydarzenia
03/06/2016, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z prof. Andrzejem Markowskim - Mów po polsku!

MÓW PO POLSKU! – DOKĄD ZMIERZASZ, POLSZCZYZNO?

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM MARKOWSKIM

3 czerwca 2016 (piątek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

prof. dr hab. ANDRZEJ MARKOWSKI – polonista, językoznawca, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletni dyrektor Instytutu Języka Polskiego UW, popularyzator wiedzy o języku i propagator kultury języka (m.in. w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych). Jego zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach semantyki leksykalnej, leksykologii, leksykografii i kultury języka. Jest autorem monografii i artykułów naukowych   z tych dziedzin, a także słowników i książek z zakresu poprawności i kultury języka polskiego. Do najważniejszych jego prac należą monografie: „Leksyka wspólna różnym odmianom polszczyzny”, „Polszczyzna końca XX wieku”, „Antonimy przymiotnikowe we współczesnej polszczyźnie”; artykuły: „Przemiany w strukturze normy współczesnej polszczyzny ogólnej”, „O pojęciu i typach internacjonalizmów semantycznych”, podręczniki akademickie: „Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne” i „Wykłady z leksykologii”; książki popularnonaukowe: „Jak dobrze mówić i pisać po polsku”, „Polszczyzna znana i nieznana”.

Podczas wystąpienia Andrzeja Markowskiego będziemy mieli okazję zastanowić się nad najnowszymi zjawiskami w języku polskim, a także pochylić się nad wartością słowa i jego urodą.

Przypominamy również, że przez cały czas trwania projektu można przysyłać do nas zdjęcia z wytropionymi błędami językowymi w przestrzeni miasta. Będziemy namawiali autorów „językowych wpadek” do zmiany na formy poprawne. Na wiadomości czekamy pod adresem promocja@mbp.opole.pl.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – Dodaj do ulubionych 2016.