Wczytuję mapę...

Spotkanie z Nikołajem Iwanowem

Data i godzina wydarzenia
26/10/2015, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Nikołajem Iwanowem

Spotkanie z Nikołajem Iwanowem i prezentacja książki „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina „Operacja Polska” 1937-1938”

Prowadzenie: Marek Białokur

26 października 2015, godz. 18:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Wkroczenie Sowietów do Polski w 1939 roku było dla wielu szokiem. Rozstrzelanie polskich oficerów przez NKWD wiosną 1940 roku stało się symbolem komunistycznego aparatu terroru, lecz Stalin mordował Polaków już w 1937 roku. W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej niewinnych ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był „szpiegiem”. Nikt nie czuł się bezpieczny. Dzieci traciły ojców. Żony mężów. Pustoszały kościoły. Wystarczył podpis jednego człowieka.

Oto historia zapomnianego ludobójstwa, które nie zostało rozliczone. Przypomina nam o nim Rosjanin, wybitny historyk, znawca dziejów mniejszości polskiej w Związku Sowieckim.

Nikołaj Iwanow legitymuje się rosyjskim paszportem i z dumą mówi o sobie: „Jestem Rosjaninem”. Od wielu lat jest także związany z Polską, tu pracuje zawodowo i mieszka ze swoją polską rodziną. Jest historykiem związanym z Uniwersytetem Opolskim. Na kartach jego książki widać pasję w dążeniu do zrozumienia Polski i Polaków oraz wytłumaczenia tragedii Warszawy swoim rodakom. Jego moralnym drogowskazem stało się zdanie: „Być Polakiem w Związku Sowieckim to to samo, co być Żydem w Trzeciej Rzeszy”.

(od wydawcy)