Wczytuję mapę...

Spotkanie z gen. Marianem Zacharskim i prezentacja książki KODY WOJNY. Niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907–1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów

Data i godzina wydarzenia
17/09/2015, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z gen. Marianem Zacharskim i prezentacja książki KODY WOJNY. Niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907–1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów

Prowadzenie: dr hab., prof. UP w Krakowie Aleksander Woźny

17 września 2015 r., godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Marian Zacharski – absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1975 r. pracował na terenie USA. Zaangażowany w działalność wywiadu naukowo-technicznego. Osiągnął wielkie sukcesy w pozyskaniu różnorodnej dokumentacji radarowej, rakietowej i samolotowej. W 1981 r. aresztowany przez FBI. Po ogłoszeniu stanu wojennego skazany na dożywotnie więzienie. Aktem łaski prezydenta Reagana z 1985 roku, wraz z trzema innymi szpiegami wschodnioeuropejskimi, został wymieniony na 25 więźniów zza Żelaznej Kurtyny. Awansowany na stopień generała przez prezydenta Wałęsę. W związku z aferą Olina w roku 1996 opuścił Polskę.

KODY WOJNY – to siódma książka gen. Mariana Zacharskiego na temat historii walk wywiadów. Autor, dzięki dostępowi do unikalnych materiałów archiwalnych, opisuje dzieje wywiadu elektronicznego Niemiec w latach 1907–1945. Generał Zacharski otwiera przed swoimi Czytelnikami szczelnie dotąd zamknięte wrota wiodące do poznania prawdziwych losów kodów i szyfrów, które miały gwarantować tajność korespondencji najważniejszych organów państwowych Polski, Japonii, sowieckiej Rosji, USA czy Anglii.

Szczególnie cenna jest dokumentacja dotycząca działań polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej, między innymi wyłowiona z Jeziora Schliersee. Niemcy, rozpracowując polskie kody i szyfry, czytali treść tajnych depesz. Niektóre z nich były dramatyczne w swojej wymowie, jak ta z 20 sierpnia 1944 roku, w której Zygmunt Zaremba pisał z Warszawy do ministra Kwapińskiego m.in.:

Kochany Jasiu. Gubimy się. Nic nie rozumiemy, dlaczego to się dzieje, dlaczego powstanie wybuchło za wcześnie. Dlaczego zostawiają nas alianci bez niezbędnej pomocy i dlaczego nie zrzucacie brygady naszych spadochroniarzy? Czy nasza armia winna walczyć na obcej ziemi, podczas gdy stolica ginie… Skazani na eksterminację, odcięci, bez broni, niszczeni przez ciągłe bombardowania i pożary, bez żywności i w środku rozszerzających się epidemii daremnie czekamy i słyszymy tylko wasze słowa i zawsze tylko słowa!

Generał Zacharski w swej książce przybliża Czytelnikowi nieznaną, pełną bogatych szczegółów historię kodów i szyfrów i stara się przekonać, że Polska może być silna, ale głównie siłą pracy swoich obywateli. Wiara w pomoc z zewnątrz nie może być bezkrytyczna.