Spotkanie: Firas Alshater (Syria) – „Kim są ci Niemcy?”

27/11/2019, godz. 17:00

Spotkanie: Firas Alshater (Syria) - "Kim są ci Niemcy?"

Spotkanie: Firas Alshater (Syria) – „Kim są ci Niemcy?”
27 listopada 2019 (środa), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny. Spotkanie w języku niemieckim, tłumaczone na polski.

Firas Alshater to syryjski aktor, dziennikarz oraz gwiazda kanału YouTube (ZUKAR). W 2011 roku należał do współorganizatorów protestów przeciwko reżimowi Assada. Za swoją działalność był kilkukrotnie aresztowany i torturowany.

W 2013 roku otrzymał azyl w Niemczech. W jego wypowiedziach dominuje humorystyczny przekaz, który stawia w całkowicie innym świetle jego nowe miejsce zamieszkania i otaczających go ludzi – Niemców.

Znany jest m.in. ze swoich happeningów na rzecz kreowania społeczeństwa i postaw obywatelskich. Jednym z najbardziej znanych działań była akcja na Alexanderplatz w Berlinie. Pojawił się tam z zawiązanymi oczami i tabliczką „Jestem syryjskim uchodźcą. Ja Tobie ufam – a Ty mi?”. O happeningu pisały takie gazety jak „The Guardian” i „Die Zeit”.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa zaprosili Firasa Alshater, aby opowiedział z własnej perspektywy i doświadczeń o Niemczech i Niemcach.

W ramach tego spotkania odbędzie się również otwarcie wystawy „Ankommen” w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.