Spotkanie z doktorem Adamem Szymańskim i prezentacja książki „Fabergé. Historia i arcydzieła”

18/03/2016, godz. 18:00

18 marca 2016 (piątek), godz. 18.00

Sala spotkań Filii nr 4 MBP

ul. Książąt Opolskich 48-50

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza na spotkanie z doktorem Adamem Szymańskim, historykiem sztuki i wykładowcą akademickim, który opowie o arcydziełach rosyjskiego dziewiętnastowiecznego złotnictwa. Niektóre z nich znamy jako słynne jajka Fabergé i to właśnie wyrobów tej pracowni w głównej mierze dotyczyć będzie prelekcja, której tło stanowi książka „Fabergé. Historia i arcydzieła”. Spotkanie będzie nie tylko okazją do rozważań nad kunsztem artysty, ale również nostalgiczną wycieczką w czasy carskiej Rosji, zanim została zmieciona przez ogień rewolucji.

dr ADAM SZYMAŃSKI – pisarz, historyk sztuki, krytyk, historyk, badacz dziejów sztuki i historii idei, wydawca. Badacz dziejów złotnictwa XVI-XIX wieku, sztuki rosyjskiej epoki historyzmu, nowożytnego mecenatu artystycznego, sztuki, zwłaszcza rzemiosła epoki historyzmu i ikonosfery sztuki nowożytnej.Wykładowca historii sztuki i kultury w Instytucie Sztuki, Instytucie Historii, Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, na Politechnice Opolskiej oraz Instytucie Turystyki w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu mecenatu artystycznego, złotnictwa, sztuki okresu historyzmu, sztuki rosyjskiej i ikonosfery sztuki nowożytnej, a ostatnio pierwszej w Polsce książki o Fabergé zatytułowanej „Fabergé. Historia i arcydzieła”.