Spotkanie z Antonim Piechniczkiem

Prowadzenie: Beata Żurek i Paweł Czado

25 stycznia 2016 (poniedziałek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Piechniczek. Tego nie wie nikt” – nieznane kulisy ostatniego jak dotąd wielkiego sukcesu polskiej reprezentacji i opowieść o niezwykłym życiu chłopaka ze Śląska, którego w 1982 roku chciała nosić na rękach cała Polska.

ANTONI PIECHNICZEK – polski piłkarz, trener, szkoleniowiec piłkarskiej reprezentacji Polski, polityk, od 2008 do 2012 wiceprezes zarządu PZPN. Karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów. W 1964 zdobył z Legią Warszawa Puchar Polski, a w 1968 Mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski (1967–1969). Grał w pomocy i na prawej obronie. Jako trener doprowadził polskich piłkarzy do III miejsca na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku.

PAWEŁ CZADO – urodzony w Katowicach. Uważa to miasto za najwspanialsze na świecie zaraz po Paryżu i Rio de Janeiro. W dziale sportowym katowickiej „Gazety Wyborczej” od 1993 roku, od 2000 roku szef działu. Ukończył Uniwersytet Śląski. Interesuje się m.in. piłką nożną i jej historią – napisał na ten temat kilka książek. Współautor głośnego cyklu tekstów o korupcji w polskim futbolu. Ojciec Radka.

BEATA ŻUREK – urodzona w Pszczynie i nigdzie poza Ziemią Pszczyńską dłużej nie mieszkała. Najlepiej odpoczywa w Katalonii. Pracę w „Gazecie Wyborczej” rozpoczęła w 1992 roku, była odpowiedzialna za wiele projektów. Od 2012 roku jest zastępcą redaktora naczelnego katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Z wykształcenia politolog, jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Szczęśliwa żona i mama Agnieszki.

(na podst.: www.kulturalnysklep.pl)

Mundial 1982, Hiszpania. Polacy zremisowali swoje mecze z Włochami i Kamerunem. Żeby grać dalej, muszą wygrać z Peru. Tuż przed meczem żona przekazuje trenerowi polskiej reprezentacji prośbę swojego brata, który pracował w Hucie Batory: – Antek! Ludzie w hucie mówią, żebyś zdjął garnitur i na mecz przebrał się w dres. Garnitur przynosi pecha. Jak założysz dres, na pewno będzie lepiej. Piechniczek: – Posłuchałem i pomogło! Polacy wygrali 5:1, a ostatecznie zajęli w mistrzostwach trzecie miejsce. Antoni Piechniczek aż do ostatniego meczu nosił wyłącznie dresy.

(fragm. książki)