Spotkanie z Angeliką Kuźniak i prezentacja książki „Stryjeńska”

24/02/2016, godz. 17:00

Spotkanie z Angeliką Kuźniak i prezentacja książki "Stryjeńska"

Spotkanie z Angeliką Kuźniak i prezentacja książki „Stryjeńska”

Prowadzenie: Joanna Filipczyk

24 lutego 2016 r. (środa), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

ANGELIKA KUŹNIAK – autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne, 2009) i Papusza (Czarne, 2013) oraz współautorka książki Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk (Znak, 2015), a także dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

Stryjeńska. Diabli nadali – Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin. O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

[źródło: www.czarne.com.pl]