Spotkanie wokół książki Jadwigi Leszczyńskiej

prowadzenie: Bartosz Suwiński

7 czerwca 2017 (środa), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zapraszamy na prezentację książki Jadwigi Leszczyńskiej Niezwykłe życie oraz spotkanie z udziałem Jana i Wacława Leszczyńskich, synów autorki.
Z okazji jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz 800 lat Opola, MBP zdecydowała się wydać książkę Jadwigi Leszczyńskiej – pierwszej kierowniczki i organizatorki Biblioteki Miejskiej w Opolu.

Jadwiga Leszczyńska
NIEZWYKŁE ŻYCIE

Jadwiga Leszczyńska językiem potoczystym, ze świetnym zmysłem obserwacji, a nieraz i z humorem, opisuje kolejne etapy swego życia. Jej nieszablonowe losy mogłyby być materiałem na scenariusz kilku filmów, o zupełnie innych klimatach, rozgrywających się w jakże różnych warunkach. Trudno dać wiarę, że tyle pasji, zaangażowania, pracy i poświęcenia dla innych może zawrzeć się w losach jednego człowieka. To wspaniały reportaż z przeszłości.

Publikację wspomnień można traktować jako hołd dla ich bohaterki, jednej z wielu patriotycznych i dzielnych Polek, kobiety z wyrazistym charakterem, aktywnego uczestnika historii, nie tylko biernego jej świadka. Kultura, erudycja i niezwykła osobowość Jadwigi Leszczyńskiej budzą podziw. Książka ma niezaprzeczalny walor dydaktyczny, poprzez piękny przykład może wpłynąć na kształtowanie postaw obywatelskich.