Wczytuję mapę...

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Data i godzina wydarzenia
21/06/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

21 czerwca 2017 (środa), godz. 18:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Jarosław Mikołajewski – reportażysta, poeta, tłumacz literatury włoskiej. Współpracował z Julią Hartwig. Przeprowadził z poetką szereg rozmów, które opublikował w książce Największe szczęście, największy ból. Jest laureatem licznych nagród literackich: im. Kazimiery Iłłakowiczówny, św. Brata Alberta, Barbary Sadowskiej oraz Nagrody Nowej Okolicy Poetów. W jego dorobku translatorskim znajdują się przekłady m.in. utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła.

Terremoto – trzęsienie ziemi jest dla Włochów kataklizmem znacznie częstszym i złowrogim niż dla Polaków powódź. Trzęsienia, które nawiedziły w drugiej połowie zeszłego roku Umbrię, Marche i, w mniejszym stopniu, Toskanię i Lacjum, dotknęły samego serca Włoch i Europy. Do rangi symbolu urósł widok zburzonej Nursji – ojczyzny św. Benedykta i św. Scholastyki. I widok ludzi modlących się na placu, klęczących jak przed widmem odchodzącego świata, zwiastunem Apokalipsy. Ale kataklizm wyzwala również braterstwo.

Reporter-poeta wędruje do miejsc nawiedzonych przez trzęsienia ziemi. Oto Nursja – zburzone serce naszego świata. Oto ludzie, których świat się zawalił, oto ból odwiecznych pytań o sens, o przemijanie, o zło i o Boga. Kiedy miasta powstaną z ruin, a wczorajsze trzęsienia ziemi przejdą do historii, ta opowieść nadal będzie żyła nie jako „stop-klatka” chwili, ale krwawiąca rana – jako to, co wieczne jest w człowieku.

– ks. Adam Boniecki

(opracowano na podstawie noty wydawniczej)