Wczytuję mapę...

Ślepnąc od świateł – spotkanie z Jakubem Żulczykiem

Data i godzina wydarzenia
25/02/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Ślepnąc od świateł – spotkanie z Jakubem Żulczykiem

Ślepnąc od świateł – spotkanie z Jakubem Żulczykiem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
25 lutego 2019 (poniedziałek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna, ul. Minorytów 4

 Wstęp wolny

 

Jakub Żulczyk – twórca wszechstronny – oprócz pisania książek tworzy scenariusze filmowe, pisze felietony i angażuje się w działalność telewizyjną oraz radiową. Współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Exklusivem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadził stałe rubryki w „Dzienniku”, „Elle” i „Wprost”. W TVP 2 współprowadził program „Redakcja kultury”, a w Radiu Roxy – audycję „Instytut Prosto”.

Urodził się 12 sierpnia 1983 roku w Szczytnie. Uważany jest za przedstawiciela „generacji nic”, czyli jednego z autorów, którego wczesne dorastanie miało miejsce w latach osiemdziesiątych, czyli w czasach pozbawionych ideałów, wschodzącego drapieżnie kapitalizmu oraz nieumiejętnie budowanych więzi międzyludzkich. Charakterystyczną cechą twórczości Żulczyka jest to, że autor często lokuje fabułę swoich powieści na tle istotnych problemów społecznych, takich jak narkomania, bieda i samotność. Jego bohaterów często cechuje wyobcowanie, upadek moralności i ideałów oraz funkcjonowanie na marginesie społeczeństwa.

Jego najgłośniejsza, jak dotąd, powieść Ślepnąc od świateł przyniosła autorowi nominację do Paszportów Polityki. To właśnie na podstawie tej powieści powstał serial HBO pod tym samym tytułem, bijący rekordy popularności, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jakub Żulczyk nie tylko udzielił praw do wykorzystania książki, lecz był współtwórcą scenariusza serialu.

Jakub Żulczyk jest ponadto Laureatem Nagrody Literackiej Miasta Warszawy 2018 w kategorii proza, otrzymał również Literacką Nagrodę Warmii i Mazur 2017 za Wzgórze psów.