Śląskie Forum Krajoznawcze

Prowadzenie: Tadeusz Jacek Rogoża

25 kwietnia 2016 r. (poniedziałek), godz. 16.30

Sala Konferencyjna, ul. Minorytów 4

Franciszek SOŚNIK – rodowity mieszkaniec podopolskich Chróścic; niespokojny duch, były nauczyciel matematyki i dyrektor szkoły w Siołkowicach, organizator rajdów rowerowych, animator kultury, pisarz, poeta, kabareciarz i genealog. Zainteresowania genealogiczne skłoniły go do zainteresowania się historią lokalną. Przez kilka lat zbierał w archiwach państwowych i kościelnych materiały do  napisania bogato ilustrowanej książki „Kronika Wsi Chróścice”. Opisanie historii Chróścic, dom po domu wiązało się z setkami godzin spędzonymi przy rękopisie, około pięćdziesięcioma wyjazdami do Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Opola i wielogodzinnymi rozmowami z mieszkańcami.

Tadeusz Jacek ROGOŻA – pedagog, krajoznawca i regionalista. Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Towarzystwa Naukowo-Społeczno-Kulturalnego POLONIA-KRESY, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, PTTK oraz Towarzystwa Przyjaciół Opola. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców w Opolu.