Śląskie Forum Krajoznawcze

Temat: Archeologiczne „skarby” Opola i Opolszczyzny

Prelegent: dr Magdalena PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA z Instytutu Historii UO

Prowadzenie: Tadeusz Jacek ROGOŻA

W roku 2017 obchodzić będziemy 800 rocznicę lokacji miasta Opola. Z tej okazji tematy wykładów podczas tegorocznego Śląskiego Forum Krajoznawczego związane będą ze stolicą naszego regionu.

Magdalena PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA – doktor, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, archeolog i wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Z-ca Dyrektora Instytutu Historii UO. Rozprawa doktorska obroniona w 2010 r. na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym UO. Autorka licznych publikacji naukowych, prowadziła badania archeologiczne na terenie Polski (m.in. Ryczyn, Byczyna, Namysłów, Kędzierzyn – Koźle, Jedlina Zdrój, Pola Grunwaldzkie) oraz brała udział w wykopaliskach na terenie Czech (Nesvětice), Ukrainy (Orłowka), Rosji (Nowogród Wielki, Stara Russa), Sycylii (Altavilla Milicia). Współpracuje z ramienia Instytutu Historii UO z instytucjami i organizacjami o charakterze naukowo-badawczym w kraju i poza granicami – prowadząc wykłady, prezentacje i warsztaty z tematyki śląskiej, archeologicznej, historycznej i w ramach rekonstrukcji kultury materialnej. M. in. współpracuje z muzeami, bibliotekami na terenie Opolszczyzny (Brzeg, Opole, Namysłów, Byczyna), Archiwum Państwowe, Polskie Towarzystwo Historyczne, Instytut Pamięci Narodowej, Wszechnica Solidarności, Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców, Uniwersytet III Wieku, Opolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Społecznie działa jako Prezes Towarzystwa Miłośników Starożytności (od 2005 r.), członek Komisji do Spraw Opolskiego Ostrówka przy Wojewodzie Opolskim, członek Naukowego Towarzystwa Polsko – Czeskiego i PTH.

Zapowiedzi następnych spotkań:

dr Monika CHOROŚ z Instytutu Śląskiego
„Odra w krajobrazie nazewniczym Opola”

Henryk WELC
„Kazimierz I Opolski i jego czasy”