Śląskie Forum Krajoznawcze

26/09/2016, godz. 16:30

Śląskie Forum Krajoznawcze

Wykład poprowadzi: prof. zw. dr hab. Jan KUBIK
Temat: O śląskich gimnazjach okresu renesansu
Prowadzenie:  Natalia Angela BARCZYK
Termin:  poniedziałek, 26 września 2016 roku, godz. 16:30
Miejsce: Sala Konferencyjna MBP w Opolu, ul. Minorytów 4

JAN KUBIK studiował i doktoryzował się na Politechnice Śląskiej. W 1973 roku związał się z opolską Wyższą Szkołą Inżynierską. Prowadzi zajęcia na Politechnice Opolskiej i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Jest twórcą opolskiej naukowej szkoły termomechaniki i jej zastosowań w inżynierii budowlanej. To autor siedemnastu prac zwartych i ponad stu artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Prof. Jan Kubik jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Przewodniczy Komisji Inżynierii Budowlanej Śląskiego Oddziału PAN w Katowicach. Pasją wykładowcy jest popularyzacja i przywracanie pamięci wybitnych uczonych urodzonych na Śląsku. Opolanom starał się przybliżyć sylwetki m.in. matematyka i fizyka Martina Wilhelma Kutty oraz fizyka Theodora Kałuży. Profesor jest Prezesem Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Opolu i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców.

NATALIA ANGELA BARCZYK – studiuje na Uniwersytecie Opolskim. Wiceprezes i rzecznik Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców w Opolu, Sekretarz Stowarzyszenia Przyjaciół Katedry Opolskiej Crux, członek ZO TOnZ, aktywny członek Społecznego Komitetu Rewitalizacji Zabytkowego Cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu, współpracownik GW Opole, członek redakcji „Historii Lokalnej”, „Miejskiego Butiku”, „Czasopisma Podróżników” i RadioSygnałów. Członek PTTK; interesuje się przeszłością i zabytkami miasta Opola.

Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu