Skarby Tanzanii – spotkanie podróżnicze online z Patrykiem Szymańskim

18/06/2021, godz. 18:00

Skarby Tanzanii – spotkanie podróżnicze online z Patrykiem Szymańskim

18 czerwca 2021 (piątek), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP (ul. Książąt Opolskich 48-50)
Facebook Filii nr 4 MBP

UWAGA!

W związku z sytuacją epidemiologiczną i zarządzeniami dotyczącymi organizacji imprez podczas wydarzenia będzie obowiązywał reżim sanitarny. Uczestnicy będą mieli obowiązek zakrycia ust i nosa, dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu oraz wypełnienia ankiety dot. stanu zdrowia.

Ilość miejsc ograniczona! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zapisać się na listę uczestników (numer tel. 512-370-509)

Jak to możliwe, że Tanzania, tak zasobna w bogactwa naturalne – rzadkie metale  i kamienie szlachetne, przede wszystkim złoto, diamenty i np. występujący tylko tutaj tanzanit – jest jednocześnie jednym z najbiedniejszych krajów na świecie? Dlaczego ta obfitość nie przekłada się na zamożność państwa ani jego mieszkańców, bezpośrednio pracujących przy wydobyciu minerałów?

Na szczęście Tanzanię ominęło piekło wojen domowych o zasoby, ale kopalnie są kontrolowane przez wielkie korporacje i światowe mocarstwa i to one dzielą między siebie tort. Dla zwykłych ludzi zostaje niewiele: żeby przetrwać, zmuszeni są do półlegalnej pracy w dzikich szybach przy wydobyciu złota. Codziennie narażają życie, by następnie sprzedać minerały za bezcen – bo tylko takie ceny oferują handlarze. Jest to jeden ze smutnych paradoksów całego kontynentu: miliony biednych ludzi wydobywa z ziemi bogactwa, zyskując na tym niewiele, prawie nic.

Ale skarby Tanzanii to nie tylko złoto i drogie kamienie – to także przewspaniała przyroda, parki narodowe, Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki, białe piaski nad Oceanem Indyjskim oraz uśmiechnięci mieszkańcy.

Nasz gość Patryk Szymański podczas prelekcji online opowie o swojej tegorocznej wyprawie do Tanzanii – o trekkingu na Kilimandżaro, wizycie u misjonarzy oraz w kopalni złota.

Patryk Szymański – ur. w 1985 roku, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Podróżnik, fotograf oraz początkujący reporter. Publikował m.in. w „Tatrach”, „Dookoła świata”, „Prowincji”. Prowadził audycję literacko-podróżniczą „Wszystko o literaturze” na antenie Radia Opole 2 Kultura. Ulubiony autor – Haruki Murakami. Ulubiony film – „Łowca Androidów”.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1020081588732476