Serigrafia UAP

04/04/2017, godz. 18:00 - 19/04/2017

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Serigrafia UAP

Wystawa prac studentów i pedagogów II Pracowni Grafiki – Serigrafia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

4 kwietnia 2017 (wtorek), godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 19 kwietnia 2017 roku.

Serigrafia (sitodruk) jako technika grafiki warsztatowej pozwala na użycie niezmiernie szerokiego zakresu środków kreacji artystycznej, zarówno zarejestrowanych mechanicznie, jak i emocjonalnych: malarskich czy rysunkowych gestów. Może właśnie to zadecydowało, że chętnie sięgnęli po nią artyści, chociaż – jako metoda powielania – znana była już w starożytnych Chinach, głównie przy drukowaniu wzorów na tkaninach. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku serigrafia przeżyła swoiste „przyspieszenie” dzięki gwałtownemu rozwojowi standardów technologicznych. Łączyło się to też z szansą poszerzenia oferty dydaktycznej dla studiującej młodzieży, wprowadzenia nowych mediów do, na ogół hermetycznego, warsztatu graficznego, w którym dominowała czerń i biel.

Poznańska Pracownia Serigrafii powstała na początku lat 70. ubiegłego wieku z inicjatywy prof. Jacka Rybczyńskiego, następnie kierował nią prof. Jacek Papla. Obecnie (od 1995 roku) pracownią kieruje prof. Mirosław Pawłowski, asystentem jest dr Jarosław Janas, a laborantem – nieoceniony mgr Henryk Tomczak. Pracownia stara się godzić to wszystko, co jest znakiem naszych czasów (digitalizacja) z tym, co wynika z tradycji oraz z przekonania o ciągłości graficznej praktyki.

prof. Mirosław Pawłowski

dr Jarosław Janas ad.

mgr Henryk Tomczak lab.

Angelika Tamkun, Daria Prawdzik, Emilia Brodka, Joanna Lewańska, Jakub Kosiński, Karolina Wojciechowska, Krystyna Wysocka, Lidia Wawrzynkiewicz, Maria Łukomska, Ola Dobrzańska, Sandra Kazimierczak, Szymon Marciniak, Utku Taykut, YooYoung Choi, Malwina Mosiejczuk