Ściana Wschodnia – ostatnie świątynie dzikiej przyrody

09/04/2021, godz. 18:00

Ściana Wschodnia – ostatnie świątynie dzikiej przyrody

„Ściana Wschodnia – ostatnie świątynie dzikiej przyrody” – spotkanie z autorami bloga podróżniczo-przyrodniczego „Ornithoholics”

9 kwietnia 2021 (piątek), godz. 18:00
spotkanie online: www.facebook.com/filianr4

Na rok 2020 Kasia Komarowska i Maciek Kowalski, czyli przyrodniczy duet Ornithoholics,  szczegółowo zaplanowali sobie długą wyprawę przyrodniczą do Stanów Zjednoczonych. Przez pandemię i uziemione samoloty zmuszeni zostali do drastycznej zmiany planów – zamiast na Dziki Zachód udali się na Dziki Wschód.

Ruszyli w dwumiesięczną podróż tzw. wschodnią ścianą Polski, odwiedzając parki narodowe, pojezierza i puszcze Suwalszczyzny, Kurpi, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Okazało się, że te tereny to ekologiczny skarb i fenomen: nigdzie w Polsce nie można już zaznać dzikiej przyrody w takiej skali. Tylko tutaj można na własne oczy zobaczyć świat roślin i zwierząt praktycznie niezmieniony przez człowieka. To ostatnie takie miejsca nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie.

Te sześćdziesiąt dni nieprzerwanej podróży to siedem tysięcy przejechanych i 277 pokonanych pieszo kilometrów, kilkaset zaobserwowanych gatunków zwierząt i tysiące fotografii, ukazujących piękno i bogactwo przyrody wschodniej Polski. Podróżnicy zatrzymywali się również w mijanych miejscowościach, fotografując cerkwie, lokalne rękodzieło, smakując tamtejszych przysmaków i poznając wspaniałych, gościnnych mieszkańców tych regionów.

W efekcie zaznali takiej podróży po wschodniej Polsce, o jakiej każdy z nas marzy – autentycznej, dogłębnej i zachwycającej.

Podczas spotkania online będziecie mogli bez wychodzenia z domu zobaczyć slajdy z tej eskapady.

Szczegółowy plan podróży: https://tiny.pl/r2gh3

Wydarzenie będzie można obejrzeć na żywo na profilu FB Filii nr 4, a jego zapis będzie później dostępny dla spóźnialskich.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3897348700349503

Kim są ORTNITHOHOLICS:

Nazywamy się Kasia Komarowska i Maciek Kowalski, jesteśmy parą ornitologów-podróżników i poszukiwaczy przygód, dla których obserwacje przyrody i zwiedzanie świata od dawna definiują codzienność. Jeszcze zanim nasze życiowe ścieżki przecięły się na dobre, odcisnęliśmy ślady statywów od lunet na czterech kontynentach i w 20 krajach, podążając głównie za tym co ostatecznie nas połączyło – za ptakami. Ubiegłej wiosny powołaliśmy do życia bloga „Ornithoholics”, który pośród licznych blogów podróżniczych wyróżnia się promocją ekonomicznej turystyki przyrodniczej organizowanej “na własną rękę”.

Oprócz potrzeby wspólnego przeżywania natury i poznawania Świata, poszukiwania Szczęścia oraz samospełnienia z dochowania wierności naszym ideałom, chcemy aby naszym wyprawom przyświecały wyższe cele, wychodzące poza zakres osobistych przeżyć, a przedstawiane na blogu treści miały w sobie wymierną wartość dla naszych czytelników. Efektem jest popularnonaukowy charakter postów, w których obok opisów naszych przygód i spotkań z naturą prezentujemy ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne wskazówki dla chcących podróżować w podobnym co my stylu. Poświęcając się obserwacjom przyrody mamy zamiar krzewić ideę jej ochrony i uświadamiać jej wartość i dostępność. Nie zamykamy się na tematykę stricte przyrodniczą, wplatając treści powiązane z naszymi innymi osobistymi pasjami, takimi jak m.in. muzyka, historia, gotowanie czy folklor.

Wspólnie udało nam się zrealizować trzy duże projekty: Spitsbergen, „Na górskich szlakach Polski” oraz „Ściana Wschodnia Polski”. W ramach tych dwóch ostatnich przedsięwzięć spędziliśmy w terenie każdorazowo trzy miesiące, odwiedzając, kolejno, wszystkie krajowe pasma górskie oraz przemierzając tereny wzdłuż całej wschodniej granicy Polski, a podczas podróży towarzyszyli nam epizodycznie przyjaciele i znajomi.

Mamy nadzieję, że podróże przyrodnicze w naszym wydaniu zainspirują kolejne osoby! Chcemy pokazać, że Świat i Natura są w zasięgu naszych możliwości i wystarczą tylko chęci, wrażliwość, zaangażowanie i trochę pozytywnej energii, żeby skorzystać z tego, co mają nam do zaoferowania!

MACIEK KOWALSKI ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy edukatora ekologicznego, przewodnika i organizatora wycieczek przyrodniczych, publicysty, moderatora kartotek przyrodniczych oraz wykonawcy ekspertyz środowiskowych. Brał udział w licznych projektach ochroniarskich i naukowo-badawczych, w ramach których współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, placówkami naukowymi, samorządami lokalnymi oraz instytucjami ochrony przyrody, takimi jak np. parki narodowe. Od blisko dekady prowadzi, rozpoznawalnego w ptasiarskim środowisku, bloga podróżniczego „Birdaholic Diary”. Publikuje w kwartalniku „Ptaki Polski”. Rozwijając swoją pasję przyrodniczą, poświęca coraz więcej uwagi ważkom i waleniom.

KASIA KOMAROWSKA od 18 roku życia jest wykwalifikowanym obrączkarzem ptaków z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywała na obozach ornitologicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podążając za najbliższym ornitologii profilem studiów, rozpoczęła kształcenie na kierunku zoologia (niedostępnym w kraju) na uniwersytecie w Cambridge (Anglia). We wrześniu ubiegłego roku, w ramach półrocznego stażu studenckiego, dołączyła do 44. Polskiej Wyprawy Antarktycznej w charakterze monitoringowca ekologicznego, odpowiedzialnego za obserwacje ptaków oraz ssaków morskich w rejonie Polskiej Stacji Antarktycznej “Arctowski”. Hobbystycznie wdraża się w poznawanie świata motyli dziennych i nocnych.